Yazılım

Instagram'da reklam dönemi başlıyor!

Facebook'un elinin değdiği belli oluyor!

Instagram'da reklam dönemi başlıyor!

Tüm dünyada milyonlarca aktif kullanıcısı olan sosyal medyanın popüler resimlisi Instagram, yeni bir dönem için ilk kararını resmi blogu üzerinden geçtiğimiz saatlerde duyurdu. Hatırlayacak olursanız bundan kısa bir süre önce Facebook tarafından 1 milyar dolar gibi uçuk bir rakamla bünyesine dahil edilmişti. 

Facebook'un kendisine dahil ettiği popüler uygulama hali hazırda hiçbir reklam kullanmıyor, sadece kullanıcılara yönelik hizmet sunuyordu. Eğlenceli arayüzü ve milyonlarca kişiye ulaşabilen etiketli arayüzüyle Instagram kısa sürede fenomen haline gelmişti. Dünyanın en ünlü sanatçılarının bile hesaplarının bulunduğu popüler uygulamaya reklam kararı alındı.

1380877095_121218033651-instagram-monster.jpg

İlk defa ABD merkezli kullanıcılar için uygulanacak olan reklamlar, ilerleyen aylarda Türkiye başta olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerinde de görünmeye başlayacak.  Instagram reklamları, henüz takip etmediğiniz markaların Instagram fotoğraflarını ya da videolarını, ana akışınıza aktaracak.

Halihazırda 150 milyondan fazla kullanıcısı bulunan Instagram'ın reklamları aktif bir şekilde hayata geçirdiğinde ortaya çıkacak istatistikerli düşünmek dahi istemiyoruz. Çeşitli sözleşmelerle kullanıcıların tepkisini toplayan, ilerleyen günlerde bu politikasını değiştiren Instagram, yeni reklam modülü için sözleşme ön maddelerini de yayınladı. 

Fotoğraf ve videoların sadece kullanıcılara ait olduğunun ve gelen reklam modelinin bunu etkilemeyeceğini özellikle dile getiren yazıda, reklamların gizlenebilir ve geri bildirimi alınabilir şekilde olacağı uyarısı da gözlerden kaçmıyor. İlgili yazıya gitmek için tıklayın.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.