Yazılım

iOS 8 ile Gelen Yenilikler

Apple yeni nesil mobil işletim sistemini tanıttı.

iOS 8 ile Gelen Yenilikler

Apple dünya büyük yazılım şirketidir. Microsoft ile ilk dönemden beri girdiği kıyasıya mücadelede ipi göğüsleyen her zaman Apple olmuştur. Mobil işletim sistemi konusunda en büyük rakibi Google ile kıyasıya bir rekabet içine giren Apple, iOS işletim siseminin sadece %14'lük bir kullanıcı kesmine hitap etmesine rağmen 3.parti geliştiricilerin kazandıkları paralar sözkonusu olduğunda %80'lik bir ekosisteme kafa tutmaktadır. Kısaca özetlemek gerekirse bir oyun geliştirici hem AppStore hemde Google Play Store'a uygulamasını koyduğunda Apple'ın marketinden daha fazla gelir elde etmektedir.

Bundan dolayı geliştiriciler bu konferansı ve getirilerini oldukça merak ediyorlar. Apple beklendiği gibi iOS 8 işletim sisteminin tanıtımını yaptı ve Beta sürümünün indirilmesine müsade etti. iOS 8 ile gelen özelliklerden sizlere kısaca bahsetmek istiyoruz.

Bildiğiniz gibi iOS işletim sistemi kendi içinde kapalı ibr işletim sistemidir ve dışarıdan "bilinmeyen kaynaklara" sözde değil özde kapalıdır. Bundan dolayıda özellikle geliştiriciler program yapımında kendilerini kısıtlanmış hissediyorlardı. Apple Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Yazılım Mühendisi Craig Federighi iOS 8'in geliştiricilere daha fazla özgürlük sunacağını belirtiyor. Bu açıklamaya göre yeni programların özellikle işlemci parçacıklarından ve sensörlerden daha fazla yararlanacağı anlamına gelmektedir.

iOS 6 ile birlikte gelen bildirim çubuğu; iOS 7 ile birlikte tam anlamıyla işlevselliğe kavuşmuştu. iOS 8 ile birlikte tamamen interaktif bir duruma kavuşarak kullanıcıya daha fazla bilgiye ulaşmasını sağlıyor. Android işletim sistemininde yıllardır olan Widget desteğinin nihayet iOS 8 ile birlikte geldiğini görmekteyiz. Kilit ekranının da Android işletim sisteminde olduğu gibi hızlı açılışlar ile donatıldığını görmekteyiz. Android'e daha fazla benzeyen iOS'un daha fazlasını sunduğununda altını çizelim.

1401737105_widgets.jpg

Apple iOS 8 ile birlikte kendi ekosistemini kurmayı amaçlıyor. Bir mail yazarken telefonu bırakıp tabletinizden hatta tabletinizi bırakıp Mac'ten devam edebiliyorsunuz. Bu özelliğe ilaveten Smart Editing ile fotoğraf düzenleme yaparken bunu yine farklı cihazlardan aynı iCloud hesabı üzerinden yapmaya devam edebiliyorsunuz. iCloud konusunda ise Google Drive'a fark atran Apple 5GB'a kadar ücretsiz alan verirken 20GB için 0,99$, 200GB için 3,99$ aylıködeme istiyor ki bu fiyatlar gerçekten inanılmaz olmuş.

1401732144_icloud-tnn112.jpg

Sahneye çıkan Tim Cook 100 milyon iPod Touch, 200 milyon iPad, 500 milyon iPhone satışı yapıldığını övünerek anlattı. Geçtiğimiz yıl 130 milyon yeni kullanıcının ilk Apple cihazını satın aldığını belirterek bu kullanıcıların çoğu Android'den geçtiğini belirterek yeni bir sansasyonunda fitilini ateşlemiş oldu. Android işletim sistemindeki virüslerden de bahseden Apple CEO'su, Android 4.4 kullanan cihaz ortalamasının eski sürümlere göre çok aşağıda olduğunun altını çizerek Google'ı en zayıf noktasından vurdu. iOS 7 kullanımının %85 seviyelerinde olduğunuda belirten Tim Cook'un bu sözleri kavga çıkartacak cinstendi.

Tim Cook iOS kullanıcılarının %97'sinin iOS 7'den memnun olduğunu dile getirse de bu memnuniyetin böyle olmadığını en azından iPhone 4 sahiplerinden biliyoruz -ki iOS 8'de iPhone 4S ve sonrası cihazlar için bizlere sunuldu. Tablet tarafında ise iPad 2 ve sonrası cihazlar iOS 8'den yararlanabilecek.

1401745295_2014-06-03-004037-apple-ios-8-overview.png

iOS 8'de Spotlight uygulaması sayesinde herhangi birşeyi wikipedia dahil her alanda aratma yapabiliyoruz.Hatta bir fotoğrafı bile sistem uygulamalarından aratabiliyoruz. iOS 8 ile gelen en önemli özelliklerden biride çok eleştirilen klavyesi oldu. Klavye artık sizin yazma şeklinizi ve kelimelere verdiğiniz yazım şeklinize göre şekillenebiliyor. Merhaba yerine mrb yazdığınızda S.A. A.S gibi artık daha sezgisel klavye ile yazım hızınızı Android işletim sisteminde swiftkey kullanan kullanıcıların seviyesine çıkartabileceksiniz.

Siri ise 22 farklı dile daha kavuştu. Türkçe ise şimdilik Apple'ın ön hazırlık listesine bile girebilmiş değil.

WhatsApp'a gelen sesli mesaj gönderme özelliğine de farklı bir yaklaşım gösteren Apple telefonunuzu kulağınıza götürerek sesli mesaj bırakabilmenize ve dinlemenize olanak sağlıyor. Sesli mesajlar normal mesaj kutusuna düşüyor ve kllanıcıların artık farklı biçimde anlaşabilmelerine de olanak sağlıyor.

Mayo Clinic uygulaması ise iWatch'ın ayak seslerinden biriydi. Hasta doktor ve hasta yakını arasında daha sağlıklı iletişimlerin kurulması için geliştirilen bu özelliğin iWatch ile efektifolarak kullanılacağını söyleyebiliriz.

Family Sharing özelliği ise ebeveynlerin en sevdiği özellik olacak. Aile arasında her türlü sosyal iletişimin ve hatırlatılmanın yapıldığı bu programsayesinde çocuklarınızın nerede olduğunu harita üzerinden görebiliyosunuz.

AppStore da 1,2 milyon uygulama ve yıllık  300 milyon tekil ziyaretçinin olduğu söylenirken bugüne kadar 75 milyar kez uygulama indirildiğinin altı çiziliyor. Tüm marketlere göre daha kaliteli olan AppStore'un bu başarısı hiçte küçümsenecek gibi değil.

Windows Phone tarafında paralı bir uygulamanın önce denenerek alınması gibi bir uygulamaya geçen Apple TestFlight adını verdiği uygulama ile programalar daha Beta aşamasındayken denenmesine olanak sağlıyor.

TouchID konusunda da bilgi veren Craig Federighi kullanıcıların TouchID'yi çok sevdiklerini dile getirerek tüm mobil cihazlarda bu donanımın kullanılacağının sinyallerinide vermiş oldu.

Bu gün sizlere Healthbook programının yapabilecekleri konusunda bir yazı hazırlamıştık. ulaşabilirsiniz. Bu yazıda Apple'ın ev içinde ampullere, oda termostatına, garaj kapısına gibi birçok ev içi sistemlerini yöneteceğini belirtmiştik. Apple bu sistem yönetimini Healthbook üzeridnen değil HomeKit adını verdiği uygulama ile yapacak gibi görünüyor. Bu programın Apple'ın kendi ekosistemini kurması açısından oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz.

iOS 8 ile ilgili söyleyeceklerimiz şimdilik bu kadar. Peki siz iOS 8 ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.