Yazılım

İşte Google'ın yeni işletim sistemi Fuchsia!

Google'ın halen üzerinde çalıştığı yeni işletim sistemi Fuchsia'ya ilk bakış!


Google, en tanınmış iki işletim sistemi olan Chrome OS ve Android'in arkasında yer alıyor. Ancak arama devinin üçüncü bir işletim sisteminde çalıştığı bir sırdeğil. Evet, bahsettiğimiz işletim sistemi "Fuchsia".

Android'in mühendislik sorumlusu Dave Burke bunu "erken aşama deneysel bir proje" olarak nitelendirdiğinde, Google Fuchsia'nın varlığını kabul etmiş oldu. Onu OS statüsüne getiren şey, bazı kişilerin Google'ın kendi Pixelbook'unda kodu çalıştırmasına ve bir çalışma sistemi başlatmasına izin veren son gelişmesidir.

BT çalışanı Mitch Blevins geçtiğimiz hafta bir YouTube kanalı açtı ve bir dizi video yükledi ve içinde Fuchsia'nın bazı özelliklerini gösterdi. Ve Perşembe günü, ArsTechnica'nın Ron Amadeo da aynı şeyi yapmayı başardı. Şimdi Fuchsia'nın Google'ın cihazlara getirmesi durumunda nasıl görüneceğini gösteren net görüntüler var.

Fuchsia'yı Chrome OS ve Android'den gerçekten ayıran şey, Linux'a değil, Zirkon adlı yeni bir çekirdeğin temelini oluşturuyor olması. Bunun anlamı, Fuchsia'nın yalnızca telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar da değil, çeşitli platformlarda çalışmak üzere tasarlanmış bir sistem olarak geliştirilmiş olması.

Aşağıda Fuchsia'nın nasıl göründüğünü gösteren görüntülerini galerimize giderek inceleyebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.