Yazılım

Kullanıcıların veri güvenliği için önemli adımlar atılıyor

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), resmi olarak veri güvenliğini kapsamlı bir şekilde düzenleme çabalarına başlıyor.

Kullanıcıların veri güvenliği için önemli adımlar atılıyor

Ajans, halktan kamera izleme veya hassas bilgilerin korunması gibi ticari gözetim ve veri toplama uygulamaları hakkında yorum yapmasını isteyen önerilen bir kural koyma erken bildirimi yayınladı. Yetkililer yalnızca teknolojilerin zararlarını ve faydalarını anlamakla kalmayarak, aynı zamanda daha katı güvenlik önlemleri (daha sert şifreleme gibi) ve aldatıcı güvenlik iddialarına yönelik yasaklar gerektirebilecek kurallara olan ilgiyi de ölçmek istiyor.

FTC'nin girdi talebi, önyargılı gözetim sistemleri ve algoritmik hatalar gibi belirli konulara da değiniyor. Benzer şekilde, düzenleyiciler mevcut veri güvenliği uygulamalarının çocuklara zarar verip vermediğiyle de ilgileniyor.

FTC, teklifi açıklarken, tek başına yaptırımın tüketicileri korumak için yeterli olmadığı konusunda endişeliydi. Komisyon, örneğin, ilk kez ihlal edenler için para cezası isteyemiyor. Teoride, yeni kurallar daha güçlü güvenlik politikalarını teşvik edecek, saldırı mağdurlarına daha fazla yardım sağlayacak ve vakalara daha tutarlı bir yaklaşım sağlayacak.

Kullanıcıların veri güvenliği için önemli adımlar atılıyor

FTC, 8 Eylül'de insanlara görüşlerini paylaşmaları için iki dakika verecek olan sanal bir halka açık foruma ev sahipliği yapacak. Oturumda ayrıca bir panel tartışması da yer alacak.

Ancak FTC, bırakın onları yürürlüğe koymak şöyle dursun, kuralların ana hatlarını çizmekten hala  oldukça uzak. Öyle olsa bile, harekete geçmek için üzerinde çok fazla baskı var. ABD'de birden fazla düzeydeki hükümetler, gözetim teknolojisinin en azından bazı kullanımlarını giderek daha fazla yasaklıyor veya geri çekiyor ve kişisel verileri kötüye kullanan veya veri ihlallerine eğilimli şirketlere karşı artan bir tepki var. Yeni düzenlemeler ihlalleri azaltabilir ve veri sahiplerinin gizliliğinize daha fazla saygı göstermesini sağlayabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.