Yazılım

Linux Mint'te Meltdown ve Spectre açıklarından nasıl korunulur?

Linux Mint'in geliştiricisi Intel işlemcilerdeki Meltdown ve Spectre açıklarından nasıl korunulacağını açıkladı.


2018'in ilk ışıklarında Intel işlemcilerde ortaya çıkan Meltdown ve Spectre güvenlik açıkları gündeme bomba gibi düşmüştü. Microsoft ve Apple bu güvenlik açıklarını yamalamaya çalışırken, işlemciden %30'a varan performans kaybının olacağı iddia edilmişti. 

Apple cephesi son macOS güncellemesi ile Meltdown ve Spectre açıklarını kapatırken, bugün de bir açıklama Linux Mint cephesinden geldi. Linux Mint'in geliştiricisi tarafından yapılan açıklama ile Meltdown ve Spectre açıklarına karşı önlem almak mümkün.

Linux Mint ile bildiğiniz gibi varsayılan tarayıcı Mozilla Firefox geliyor. Eğer Firefox kullanıyorsanız Firefox 57.0.4 güncellemesini mutlaka yüklemelisiniz.

Opera veya Chrome kullanıyorsanız, önümüzdeki günlerde gelecek olan güncellemeyi beklemek zorundasınız. Tavsiyemiz, güncelleme gelene kadar Firefox kullanmanız yönünde olacak.

Ayrıca, Nvidia ekran kartı sürücülerini güncellemeniz gerekiyor. Eğer Linux Mint 17.X veya Linux Min 18.X kullanıyorsanız; Güncelleme Yöneticisi'nden Nvidia sürüm 384.111'i yüklemelisiniz.

Son olarak Linux çekirdeğini sürümü 3.16.51-3 + deb8u1'e yükseltmeniz gerekiyor. Bunun için Update Manager'ı açıp son güncellemeleri yüklemeniz gerekli olacaktır. Bu yöntemlerin Meltdown ve Spectre açığı için şimdilik geçici bir çözüm olduğunu belirtelim.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.