Microsoft sözünü tuttu ve ünlü cihazına desteğini kesti

Amerikalı teknoloji devi Microsoft, daha önce yaptığı açıklamalara uygun hareket ederek popüler cihazına desteğini kesti.

Microsoft sözünü tuttu ve ünlü cihazına desteğini kesti

Microsoft, 2020'de ilk katlanabilir telefonu olan Surface Duo'yu tanıttı. Bu cihaz, Android 10 işletim sistemiyle birlikte geldi. Microsoft, Surface Duo'nun en az üç yıl boyunca Android sürüm güncellemeleri ve güvenlik yamaları alacağını açıklamıştı. Ancak, şimdi bu telefona dair hayal kırıklığı yaratan bir haber var. Microsoft Surface Duo'nun yazılım desteğinin sonuna geldiği belirtildi.

Microsoft Surface Duo, geçen yılın Ocak ayında Android 11'e güncellendi ve aynı yıl Ekim ayında Android 12L sürümüne yükseltildi. Microsoft'un cihazın üç yıl boyunca güncelleme alacağını doğruladığını göz önünde bulundurduğumuzda, gelecekteki güncellemeleri almayacak. Yani, Android 12L, bu katlanabilir telefon için son Android sürümü olacak. Bu da demek oluyor ki, orijinal Surface Duo artık Microsoft tarafından desteklenmiyor.

Microsoft sözünü tuttu ve ünlü cihazına desteğini kesti

Surface Duo'nun fiyat etiketine göre yalnızca iki Android sürüm güncellemesi alması, kullanıcılar için bir hayal kırıklığı yarattı. Ancak, Surface Duo sahipleri, uygulamaları Mağaza'dan güncelleyerek cihazlarını kullanmaya devam edebilirler. Ancak güvenlik yamaları olmadan, kullanıcıların dikkatli olması gerekecek. Ayrıca, isteyen kullanıcılar cihazlarına özel bir Android 13 / 14 sürümü yükleyebilirler.

Diğer taraftan, Microsoft Surface Duo 2'nin yazılım desteği bir yıl daha sürecek ve bu destek önümüzdeki yılın Ekim ayında sona erecek. 2021'de Android 11 ile tanıtılan bu ikinci nesil katlanabilir telefon, geçen Ekim'de büyük bir Android 12L güncellemesi aldı. Bu cihazın, iki yeni Android sürümü daha alması bekleniyor.