Yazılım

Microsoft' un antivirüs yazılımı Chrome' u uçurdu

Microsoft' un antivirüs yazılımı Security Essentials, Google Chrome' u trojan zannedim PC' lerden sildi.


Microsoft, yaptığı bir hata sonucunda Google Chrome' a büyük bir darbe vurdu. Bilgisayarlarını virüslere karşı korumak için Microsoft' a ait antivirüs yazılımı Security Essentials' ı kullananların başına ilginç bir olay geldi.

Security Essentials, hatalı bir virüs tanıma dosyası yüzünden, yaklaşık 3.000 kullanıcının Chrome tarayıcısını bir anda sildi. Bu durumun nedeni ise, antivirüs yazılımı Chrome' u "PSW:Win32/Zbot" olarak tanımlanan bir trojan olarak algıladı.

Yaşanan bu olay, Google Chrome destek forumlarına dün atılan mesajlar ile ortaya çıktı. Forum anlatılanlara göre durum şu şekilde gelişiyor; PC ilk açıldığında, Security Essentials' ın "Bir güvenlik sorununuz var ve ilgili dosyalar silinecek" uyarısı ile karşılaşılıyor. Daha sonra kullanıcı zararlı yazılımı kaldırmak için onay tuşuna basıyor ve bilgisayarı yeniden başlatıyor. Sistem açıldığında ise Chrome artık PC' de olmadığını fark ediyor.

Gelen uyarıya onay verildiği için, güvenlik yazılımı bundan sonra Chrome ilgili herşeye tepki veriyor. Chrome' un kurulum dosyasını bile trojan olarak algılıyor ve kuruluma izin vermiyor.

Google ise, güvenlik sayfalarında durumu kullanıcılarına duyurdu ve bunun Microsoft' un yanlışı nedeniyle gerçekleştiğini ama en kıza zamanda çözüm üreteceklerini bildirdi.

Olayın üzerinden 1 saat geçtikten sonra, Microsoft devreye girdi ve hatasını kabul etti. Bir güncelleme ile yeni bir virüs tanımlama dosyası yayınlayan Microsoft, yaşan bu talihsiz olaydan dolayı hem Google' dan hemde kullanıcılardan özür diledi.

Microsoft' a bir güvenlik yazılımının Google' ın internet tarayıcısı Chrome' u silmesi, tabiki kimi çevrelerce farklı yorumlandı. Bu yorumlardan biri nCircle Security tarafından geldi. nCircle Security güvenlik operasyonu sorumlu yöneticisi Adrew Storms yorumunda şöyle dedi; "Tarayıcı savaşlarında rakipleri geride bırakmak için ilginç bir yol..."

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.