Yazılım

Microsoft, Windows 10'da kullanıcılardan hangi verileri topladıklarını açıkladı!

Microsoft Başkan Yardımcısı, Windows 10 gizliliği ile ilgili sorularını yanıtladı.

Microsoft, Windows 10'da kullanıcılardan hangi verileri topladıklarını açıkladı!

Bu yılın Temmuz ayında Microsoft, yeni Windows 10 işletim sistemini yayınladığından beri, tartışmanın ana konusu yeni işletim sisteminin güvenliği oldu. Birçok kullanıcı yeni işletim sistemi ile Microsoft'un veri toplama eylemleri hakkında endişe duyuyordu. Bugün Microsoft'tan konuyla ilgili açıklama geldi.

Microsoft Başkan Yardımcısı Terry Myerson resmi bir açıklama yaparak gerçeği ortaya döktü. Terry Myerson Microsoft'un hiçbir casusluk faaliyeti içinde yer almadığını, toplanan bazı verilerin şifrelenmiş biçimde kendi sunucularında barındırıldığını söyledi. Ayrıca Myerson, şirketin kullanıcıyı tanımlamak için kullanılabilir olacak herhangi bir bilgi toplamadıklarını savundu.

1443517143_img20150929115551.jpg

Terry Myerson Microsoft'un hangi veri türlerini topladığını da açıkladı. Söz konusu veri toplama işlemi ilk olarak cihaz kimliği, güvenlik ve şirket için gerekli olan bilgisayar hata raporları türlerinden oluşuyor. İkinci olarak Windows 10'da bireysel kullanıcı deneyimini artırmak amacıyla kullanıcının ilgi ve alışkanlıklarına dair veri toplama olduğu belirtildi.

Son olarak Microsoft, kullanıcılara hedefli reklam sunmak için ne olursa olsun Windows 10 veya herhangi bir diğer Microsoft yazılımlarının sırasına göre e-posta mesajları veya dosyaların içeriğinin taranmadığı vurgulandı.

Tabii ki Microsoft'un şikayete cevap vermesi ve tekliflere hala açık olduğunu görmek güzel. Ancak Microsoft'un Windows 10 kullanıcı gizliliği ile yaptığı açıklama kullanıcılar tarafından ne kadar kabul görür bilinmez.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.