Microsoft, Windows 7 ve 8'den Windows 11'e ücretsiz geçişi sonlandırıyor

Uzunca bir süredir Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemlerinden Windows 11 işletim sistemine geçiş için ücret talep etmeyen Microsoft, bu stratejisini sonlandırıyor.

Microsoft, Windows 7 ve 8'den Windows 11'e ücretsiz geçişi sonlandırıyor

Microsoft, Windows 7 ve Windows 8 kullanıcıları için ücretsiz olarak sunduğu Windows 10 ve 11 yükseltmelerini sonlandırdı. Daha eski sürümlerden birine sahip kullanıcılar, bu durumla birlikte artık güncellemek istediklerinde ücret ödemek zorunda kalacaklar. Önceki dönemlerde bazı kullanıcılar, HWIDGEN ve MAS gibi araçlar kullanarak yükseltme sırasında sürekli aktivasyon elde etmeye çalışmışlardı. Ancak, Microsoft bu tür istekleri sunucularından engellemeye başladı. Yine de, bu aktivasyonlar aracılığıyla zaten Windows 10 veya 11 kullanılan bilgisayarlar aktif kalacak ve bu kullanıcılar lisanslarını koruyacaklar.

Bu arada, Windows 11'in 22H2 sürümü halen sanal makinelerde aktive edilebilir durumda bulunsa da, daha yeni olan Canary sürümü aktivasyon isteklerini kabul etmiyor. Şirket ayrıca, eğitim piyasasını hedef almak üzere, Chrome OS ile rekabet etmeyi amaçlayan daha hafif ve web odaklı Windows 12 üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Microsoft, Windows 7 ve 8'den Windows 11'e ücretsiz geçişi sonlandırıyor

2024'te çıkması beklenen bu sürüm, standart Windows sürümlerini değiştirmeyecek ancak daha basit, eğitim odaklı cihazlar için bir alternatif olacak. Ayrıca, bu yeni versiyon, Microsoft Edge ile derin entegrasyonlu ve yapay zeka ile güçlendirilmiş, yoğun web deneyimlerine odaklanacak.

Microsoft ayrıca, Windows 11 için Copilot adında yeni bir yapay zeka asistanı ekleyen büyük bir güncelleme sunuyor. Copilot, bir kenar çubuğunda yer alacak ve kullanıcılara, tarif arama ve seyahat planlama gibi çeşitli görevlerde yardımcı olacak. Bu güncelleme, Dosya Gezgini'ne yeni bir görünüm kazandırıyor, Ink Anywhere adında bir el yazısı özelliği ekliyor ve Snipping tool ile RGB aydınlatma kontrolüne iyileştirmeler getiriyor. Microsoft 365 kullanıcıları ise aylık 30$ karşılığında iş görevlerinde yardımcı olacak Copilot'u edinebilirler.