Yazılım

NetBeans 7.0.1 yayımlandı

NetBeans 7.0.1 geçtiğimiz günlerde yayımlandı.


Java Yazılımcılarının kullandığı en önemli derleyicilerden biri olan NetBeans'in 7.0.1 sürümü geçtiğimiz günlerde yayımlandı.NetBeans'in  resmi sayfası olan http://netbeans.org/ 'da duyurulan Netbeans 7.0.1  sürümü indirilmeye hazır.Peki NetBeans 7.0.1'de bizi neler bekliyor?

 

1.JDK 7

Önceki sürümlerine ek olarak bu sürüm JDK 7'yi içeriğinde barındırıyor.Diğer sürümlerde olduğu gibi kod tamamlama ve ipuçlarını içeriğinde barındırıyor.

2.PHP

PHP için Code Igniter, Smarty, Zend gibi frameworklerin de ipucu pluginleri ve kod tamamlayıcı pluginleri kurulabiliyor.

3.C-C++

Kullanıcılara basit bir derleme ortamı hazırlamışlar.Ayrıca kaynak dosyalarınızı ekleme imkanıda sağlamışlar.

4.HTML5 ve JSON

HTML5 desteğini  yanı sıra görsel bir editörüde içeriğinde barındırmakta.Ayrıca JSON için biçimlendiricide bulunduruyor.

5.WebLogic Server

Akıcı ve hızlı bir server sistemi kurulmuş.Yeni sunucuların runtime i bir önceki sürümlere göre daha hızlı kaynaklardan bilgiyi alıp derleme süreleri ve uygulamaları çalıştırma süreleri kısaltılmış ve bu özelliğiyle performansı neredeyse yüzde yüze çıkarıyor.Ayrıca JSF sunucularınızı servera entegre etmeniz için gerekli alt yapıda oluşturulmuş.

6.Oracle

Basitleştirilmiş bir bağlantı sihirbazını içeriğinde barındırıyor.Özellikle JDBC sürücüsünün kurulumu için mini bir rehber hazırlanmış.

7.Glassfish-Java-Java EE

Bu sürüm Glassfish 3.1 ve Maven 3 ?ü destekliyor.Ayrıca içeriğinde bir log görüntüleyici barındırıyor.Glassfish?te bulunan uygulamaları uzaktan etkilenleştirme ya da devre dışı bırakabilmenize imkan tanıyor. JUnit 4.8.2 entegrasyonu mümkün ayrıca size daha verimli bir yazılım oluşturmak için gerekli ek bilgileri sağlıyor.NetBeans'in son gözdesi olan GridBagLayout için görsel bir düzenleyici oluşturulmuş.CDI,REST hizmetleri ve Java Persistence için geliştirilmiş bir destek sağlıyor.PrimeFaces ve JSF kütüphanelerini destekliyor.

Son olarak;

NetBeans 7.0.1'in en önemli özelliği içeriğinde word wrap editörü bulundurması.Bunlara ek olarak gelişmiş profil entegrasyonu sağlıyor.En çok beğendiğim yönü ise IDE ve diğer program arasında geçiş harici değişiklikler için daha kullanılabilir bir kontrol sistemi geliştirmiş olmaları.


Yorumlar
Misafir
java persistence hakkında önemli bir gelişme varmıdır ?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.