Yazılım

PDF'ler dokunulmazlığını kaybediyor!

Microsoft, PDF dosyalarının dokunulmazlığını yerle bir ediyor!


Micrsofot'un geçtiğimiz günlerde internete bilgileri sızan yeni ofis paketinden müthiş gelişmeler gelmeye devam ediyor. Son yılların en gözde dosya formatlarından olan PDF'ler, Microsoft'un yeni ofis paketiyle dokunulmazlıklarını kaybediyor.

Adobe'nin tüm dünyada PDF dosyaları için ürettiği Adobe Reader uygulaması, piyasayı bu hale getirdi de diyebiliriz. Çünkü bildiğiniz üzere PDF dosya okuyucusu uygulamaların sayısı neredeyse yok denecek kadar az. Alternatifinin olmayışı, işi bu boyutlara getirdi denilebilir.

1341388683_microsoftoffice2007.jpgMicrosoft'un ofis uygulamasını da kısaca değerlendirecek olursak, piyasayı yine tekel halinde elinde bulunduruyor. Çok değil, henüz geçtiğimiz 2 3 yıl içerisinde yeni ofis 2007 gelmiş, bununla birlikte yepyeni bir arayüze geçilmiş, kullanıcılar alışmada çok zorluk çekmişti. 2007 ile birlikte herhangi bir dosyayı PDF olarak kaydedebiliyor fakat sonradan tekrar düzenleyemiyorduk. Microsoft, henüz 2007'nin çıkmasından kısa bir süre sonra yeni ofisi 2010'u duyurdu. Yeni ofise PDF açısından baktığımızda aynı sıkıntı bunda da yer alıyordu.

1341388697_office-2010-service-pack-1-yayinlandi.jpg2010 ofis sürümü çıkalı aylar olmuşken yepyeni bir arayüz ile geleceğini duyuran Microsoft yine tepkilerin odak noktası oldu. 2013 olarak gelen yeni ofisin arayüzünde de değişikliğe gidilmesi, kullanıcıları iyice çığırından çıkarttı. Adeta oyun oynar gibi değiştirilen ofis uygulamaları, kullanıcıların birine henüz alışmasından sonra yeni sürümünün gelmesi oldukça rahatsız edici bir duruma dönüştü.

1341388759_microsoftoffice2013.jpg
WinSuperSite adlı web sitesinin geçtiğimiz saatlerde yaptığı habere göre ise tüm bu sıkıntıların 2013 sürümüyle kalkacağını, dokunulmaz olan PDF dosyalarının bundan sonra dokunulabilir olacağını iddia etti. Bütün bu yeniliklerin geleceği iddia edilen  Microsoft Office 2013 sürümünün betası muhtemelen önümüzdeki hafta tanıtılacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.