Yazılım

Piksel kavramı tarihe mi karışıyor?

Yeni çıkan bir teknoloji ile piksel kavramı kalkabilir.

Piksel kavramı tarihe mi karışıyor?

Yeni gelen haberlere göre araştırmacılar, dijital görüntülemede kullanılan "piksel" kavramını, vektör tabanlı videoyla yok etmek için çalışma yapıyorlar.

Yıllardır endüstrinin dayandığı tek nokta olan dijital görüntülemede piksel kavramı, görünüşe göre bu kavram, kısa bir süre sonra yerini yeni teknolojilere bırakacak.

1355663564_piksel.jpg

Bir videonun çözünürlüğüne göre artan piksel sayısı, yüksek çözünürlüklü videoların, yüksek bant genişliklerinde olmasına ve verinin artmasını sağlıyor. Bu durumu araştıran Bath Üniversitesi'nden araştırmacılar ise daha akıllıca bir çözüm ortaya koyuyorlar.

Bulunan yeni video formatı, görüntüyü işlemek için vektörleri kullanıyor. Araştırmacıların belirttiğine göre renklendirilmiş çevrelerin, nokta nokta yaklaşımdan daha az data kullanılıyor. Bu renkli çevre çizgilerinin arasını dolduracak algoritmanın benzersizliği bu metod sayesinde oluyor.

Yerleşmesi yıllar alabilecek durumda olan bu teknoloji sayesinde, yakın bir gelecekte daha kaliteli videoları daha az bantgenişliği kullanarak izleyebileceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.