Yazılım

Resmi kurumlar Pardus'a geçiyor

Türkiye’nin millileştirilmiş işletim sistemi 'Pardus'un tüm kamuya yayılması için çalışmalar sürüyor.

Resmi kurumlar Pardus'a geçiyor

Uzun bir süredir milli işletim sistemi olması planlanan Pardus ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Bazı kamu kurum ve kuruluşlarının geçiş yaptığı Pardus, Linux tabanlı açık kaynak kodlu millileştirilmiş bir işletim sistemi.

ABD ve Türkiye arasındaki ticari savaşın alevlenmesinin ardından, ülkemizin teknoloji sektöründe büyük bir hareketlenme yaşandı. Geçtiğimiz hafta yerli firmaların ürünlerini kullanmaya yönelik büyük bir teşvik sağlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrıları sonuç vermeye başladı.

Resmi kurumlar Pardus'a geçiyor

Pardus’un ticarileşmesi için çalışan HAVELSAN, kamu kurumlarının gönül rahatlığıyla Pardus’a geçebileceğini belirtiyor. Millileştirilmiş işletim sistemi PARDUS'un kamuda ve belediyelerde yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Konuyla ilgili Hürriyet'ten Eray Görgülü'ye açıklama yapan HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, “Ürünü önce biz kullandık, şimdi kamu kurumlarına öneriyoruz. Belediyelerin yanı sıra, bankacılık, enerji gibi kritik altyapılarda mutlaka millileştirilmiş yazılımımız kullanılmalı.” dedi.

Teknolojide 'yerli ve milli' hamle

Bu arada AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Erol Kaya, AK Partili 883 belediyeye tebligat gönderdi. Bu tebligatta 17 maddelik tebligatta millileştirilmiş işletim sistemi Pardus'dan da bahsedildi.

Atalay, “İşletim sisteminin bir kurumda çalışabilmesi için o kurumda diğer kullanılan yazılımlarla da uyumlu olması gerek. Windows’u sildiniz, Pardus’a geçtiniz, ama ofis paketi sizinkine uymuyor, o zaman kullanamazsınız. Bu nedenle aynı zamanda Pardus işletim sistemiyle uyumlu diğer uygulamaları da temin ettik. Word, excel gibi ofis uygulamaları var. Bununla uyumlu ‘libreoffice’ açık kaynak bir paket, onunla test ettik ve çalıştığını gördük. AK Parti’li belediyelere yapılan çağrı çok önemli. İstanbul’da Pendik ve Eyüp Belediyesi geçmişti ama, daha da yaygınlaşması lazım. İşin mutlaka ticari boyutu da var ancak, ticari olmaktan ziyade bu iş artık milli bir mesele.” dedi.

Türkiye’nin ilk kapsamlı Pardus değişimi ise Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nden geldi. Belediyenin toplam 2 bin bilgisayardan oluşan sistemi Pardus’a entegre edildi. Muhtarlık işleri ve bilgi işlem dairesinde pilot çalışmalar başlatıldı. Pardus’un önümüzdeki süreçte devlet kurumlarında yaygınlaşması bekleniyor.

Yorumlar
MX Linux
Aslında ille de Pardus olması gerekmiyor. Hatta böyle tutturmak zaman kaybı.. Yeter ki açık kodlu olsun, Linux olsun, hatta kurumlara birkaç dağıtımdan birini tercih edebilecekleri bildirilebilir. O kadar ki örn. şu anda MX Linux hızla yükseliyor, denediklerim içinde en kullanışlısı - yine Debian tabanlı ve üstelik - çok tartışılan ve şüphe duyulan - Systemd değil, klasik sys V, hafif, sade, herşey hazır, üstelik Yunan- ABD ortak :D .. Yani açık kodlu olduktan sonra ille de sil baştan her şeyi ile Türk yapımı olmasının gerekmesi , ille de Amerika'yı baştan keşfetmeye çalışmak ve bunun için zaman kaybetmek gibi.. Bence kamu kurumlarına birkaç dağıtımdan birini tercih etmeleri bildirilerek hemen Linux'a geçilebilir / geçilmelidir.
Cevapla
MX Linux
Ayrıca bu şekilde (hem genel anlamda Linux, hem de özellikle MX Linux 'un hafifliğinden ve de 32 bit'e destek vermeyi sürdüren / sürdürecek birçok dağıtım olmasından dolayı) kamu kurumlarındaki onbinlerce eski bilgisayar, h,ç masrafsız, gayet rahat çalışmaya devam eder, yazılım için zaten ücret ödenmiyorsa bile donanımdan elde edilecek tasarruf ve ayrıca hepsinin güvenliğinin artırılmış olması.. Hem de bedava.. Üstelik hiçbir dapıtımda dil sorunu vs. yok.. Neyi bekliyorlar anlamak mümkün değil.. (İnsanlar Windows'a alışık vs. dense; zaten L. Mint vs. sıradan bir ev kullanıcısı için bile bu geçişi çok kolay hale getiriyor..
Bir Oyunsever
Pardus işletim sistemi iş ve ofis açısından çok kullanışlı ve harika bir işletim sistemi. Eğer bir çok bilgisayar oyunları Pardus ile tam optimize bir şekilde çalışmış olsaydı hemen Pardus' a geçerdim ama Pardus oyun bakımından yetersiz kalıyor. Pardus işletim sistemini de bu konuda bir çalışma yaparlarsa çok güzel olur.
Cevapla
Mgl
Fırsat bu fırsat başkan geçilmesini kesin olarak ister ve sınır koyarsa, bu iş olur. Geliştiren mühendis ekibi de hızla eksikleri giderirse kullanılır. Bir ara kurarak kullanmış biri olarak güzel bir işletim sistemi idi. Ama türkçeleştirilmesi dahi eksikti. Kurulumu çok basite indirgenmiş değildi. Bunlar giderilemeyecek sorunlar değil. Milli atılım yapılacaksa, mühendisler de zamanlarından fedakarlık yapacaklar. Sıkıntıyı aşmaya yardımcı olacaklar
Cevapla
Smart
Yerli-milli olarak geliştirilen bir işletim sistemi her şeyden önce siber güvenlik avantajı sunar. Bu işletim sistemi ile entegre çalışan temel bir takım uygulamalar/ programlar kullanıma hazır hale getirilmiş durumda. Office libre, Firefox gibi uygulamalar sorunsuz çalışıyor. Tubitak gibi devlet kuruluşları yanında bağımsız geliştiriciler de bu işletim sistemine uygulama geliştirebilirler. Yapısı gereği açık kaynak kodlu ve 2015 tarihli büyük güncelleme sonrası oldukça kararlı bir yapısı var.
Cevapla
Sinan
Harbiden gülüyorum. Ta 2005 den beri pardus projesi var ve yıl olmuş 2018 devletin kendisi hala windows kullanıyor yav çok mu zor geçmek? Benim evimdeki makinada aynı anda 4 işletim sistemi kullanıyorum pis işleri Linux ile yapıyorum çünkü windows a göre çok esnek ama pardus okadar kullanışlı değil malesef alt yapı sıfır..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.