Sam Altman Open AI'ye geri dönebilir

Her ne kadar eski OpenAI CEO'su Sam Altman Microsoft'ta yeni bir yapay zeka araştırma bölümüne liderlik edecek gibi görünse de yine de eski işine geri dönebilir.

Sam Altman Open AI'ye geri dönebilir

Bloomberg'e göre, cuma günü Altman'ı kovduğunda şirkette kaosa neden olan OpenAI yönetim kurulu, eski CEO ile onun olası yeniden göreve getirilmesi konusunda görüşmeleri yeniden başlattı.

Görüşmelerde yönetim kurulu üyesi (ve Quora CEO'su) Adam D'Angelo'nun yanı sıra bazıları Altman'ın geri dönüşü için baskı yapan OpenAI yatırımcılarının da yer aldığı söyleniyor. Rapora göre yönetim kurulu üyeleri pazartesi gününe kadar Altman'la görüşmeyi "büyük ölçüde reddetti", dolayısıyla bu son görüşmelerin önemli bir gelişme olduğu söyleniyor.

Sam Altman Open AI'ye geri dönebilir

Bu arada Microsoft'un baş teknoloji sorumlusu Kevin Scott, eğer gemiden ayrılırlarsa şirketinin OpenAI çalışanlarının şu anda almakta olduğu tazminatı karşılayacağını söyledi. Şirket çalışanlarının çoğu, OpenAI yönetim kurulu istifa edip Altman'ı ve eski başkan Greg Brockman'ı (yönetim kurulunun Altman'ı görevden almasını protesto etmek için istifa eden) yeniden göreve getirmediği sürece işlerinden ayrılmakla tehdit etti. Pazartesi günü yönetim kurulunu Microsoft'un da onları işe almaya istekli olduğu konusunda uyardılar ve Scott da bunu doğruladı.

CNBC'nin belirttiği gibi Scott'ın teklifinin Altman'ın resmi olarak Microsoft'a katılmasına bağlı olup olmadığı belli değil. Her halükarda, birçok teknoloji şirketi yapay zeka uzmanlarını işe almak için mücadele ettiğinden, OpenAI çalışanları istifa etmeleri halinde yeni bir iş bulmakta çok fazla zorluk yaşamayabilir. Örneğin Salesforce CEO'su Marc Benioff, işten ayrılan herhangi bir OpenAI araştırmacısının, şirketine katılmaları halinde eşit maaş ve özsermaye alacağını söyledi.