Yazılım

Savunma sanayisinde milli işletim sistemi kullanılacak

Türkiye Savunma sanayisinde yerli işletim sistemi kullanılacak. HAVELSAN ile Pardus arasında yapılan anlaşmanın detayları haberimizde.

Savunma sanayisinde milli işletim sistemi kullanılacak

Türkiye'nin gururu Pardus işletim sisteminin ismi uzun bir süredir büyük projeler ile anılmıyordu. Ancak geçtiğimiz gün gelen açıklamalar bizleri sevindirmeyi başardı.

Türkiye Savunma Sanayi'sinin neden yerli yazılım kullanmadığı her zaman tartışılmıştır. HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay yaptığı açıklama ile savunma sanayisinde ilerleyen dönemlerde yerli işletim sistemi olan Pardus'u kullanacaklarını müjdeleyerek, teknolojide milli ürünleri kullanmanın ileride daha sağlıklı olacağının sinyallerini verdi.

Atalay ayrıca; Milli Savunma Bakanlığı (MSB), ilgili ve ilişkili kurumları, savunma sektörü ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) öncelikli olarak Pardus'un yaygınlaştırılması konusunda bir anlaşma imzaladıklarını açıkadı. 

Ancak bu güzel gelişmenin küçük bir handikapı var. HAVELSAN'da kullanılan yazılımların hepsi Linux tabanlı Pardus'ta çalışmıyor. Uyumlu olmayan uygulamaların kısa süre içerisinde Pardus'a uyarlanacağının altını çizen Atalay, yılbaşına kadar bu geçiş sürecinin tamamlanacağını belirtiyor.

1477551198_pardus.jpg

HAVELSAN ve Pardus işbirliğini değerlendirecek olursak; hem yazılımda hem de savunmada milli yapıların kullanılması güvenlik açısından büyük önem taşıyacak. Pardus'un dağıtıcısı biz olduğumuz için herhangi bir güvenlik zafiyeti ile doğrudan karşılaşmayacağız. Bu anlaşmanın önümüzdeki yıllarda diğer devlet kurumlarında da Pardus kullanılması için büyük bir adım olduğunu düşünüyoruz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.