Yazılım

Tarayıcı savaşı: Hız ve Benchmark sonuçları!

Mobil cihazlarda en hızlı interneti hangi tarayıcı sunuyor, işte sonuç!


Mobil tarayıcılarındaki son gelişmeler doğrultusunda karşılaştırma yaparak kazananı belirlemek istedik. Yeni versiyon ve güncellemelerle bu alanda sıkı bir yarış söz konusu. Tarayıcı yarışmamıza ICS Stock, Chrome, Firefoz, Dolphin, Opera ve Safari giriyor.

Kurallar

1345909394_browser-wars-speed-benchmark-comparison.jpg

İlk karşılaştırma testimiz hızla ilgili olacak, sayfaların yüklenmesi konusunda en hızlı web tarayıcısını seçeceğiz. Her tarayıcı için 3 kere sayfa yüklemesi yapılacak ve her denemenin ilkinde mobil cihazımızı baştan açıp kapatacağız. Her tarayıcının süreleri ölçülecek.

Testte kullanacağımız cihaz Samsung Galaxy S 3 Android 4.0.4 ICS işletim sistemiyle çalışacak. Safari için de Apple iPhone 4S kullanılacak. İkinci testimiz de Benchmark sonuçlarına göre karar verilecek. Her tarayıcının Benchmark test skorları ölçülecek.

Test #1

Sonuç sizi şaşırtacak, bu testimizde en çok indirilen ve en popüler tarayıcı olan Google Chrome en hızlı değil. Google son ICS Stock tarayıcısına bazı gelişmeler ekleyerek performansını artırmış. Ortalama süreleri Safari ile aynı oranı paylaşıyor. Chrome da bu iki tarayıcıyı takip ediyor. Opera tarayıcılar arasında en kötü performansa sahip.

1345909440_resim1.jpg

Test #2

Benchmark değerlerinin cihazların her zaman gerçek sonuçlarını vermediğini biliyoruz. Ancak yine de bu rakamlar büyük oranda önemlidir. Benchmark testlerinde en iyi sonucu Google Chrome veriyor. Sonuç olarak çok kullanılan mobil tarayıcılar her zaman en hızlı anlamına gelmez.

1345909468_resim2.jpg

Safari'nin yanında Chrome'un bir çok cihaz tarafından ulaşılabilir olmasınının popülarite ile yakından ilgili olduğu da unutulmamalıdır. ICS Stock tarayıcısının da en hızlı olduğunu unutmamak gerekir. Jelly Bean işletim sistemi yaygınlaştıkça bu sonuçlar değişiklik gösterebilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.