Yazılım

Telegram, IŞİD ile ilgili kanalları engelliyor!

Popüler mesajlaşma uygulaması Telegram, IŞİD ile ilgili kanalları engellediğini açıkladı.

Telegram, IŞİD ile ilgili kanalları engelliyor!

Çok şifreli sohbet uygulamaları konusu oldukça tartışmalı bir uygulamadır. Normal telefonların ve daha geleneksel iletişim biçimlerinin aksine, hizmetleri sağlayan şirketler tarafından dahi "dinlenmek" imkansızdır. 

Telegram'ın durumu da böyle ve dünya çapında çok sayıda hükümet tarafından ateş altında. En son Endonezya İletişim ve BT Bakanlığı Cuma günü Telegram'ın web sürümünü engelledi ve uygulamaya da aynı şekilde davranmakla tehdit etti. Endonezya hükümeti, Telegram'ın ülkedeki teröristlerce radikalizmi yaymak ve terör saldırıları düzenlemek için kullanıldığını iddia etti. 

Telegram'ın kurucusu Pavel Durov, hükümetin Telegogram'ı engellemeyi bir adım olarak gördüğünden "üzüldüğünü" söyledi. Ek olarak, takipçilerine Telegram ekibinin Endonezya hükümetinin bildirdiği tüm terörist kamu kanallarını kaldırdığını söyledi. 

Telegram, Endonezya kültürünü ve dilini bilen yeni bir moderatör ekibi kuruyor. Durov, bunun şirketin terörle ilgili kanalları daha hızlı kaldırmasına olanak tanıdığını söyledi. 

1500292484_telegram.png

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.