Yazılım

Trend Micro, HP TippingPoint’i satın aldı

Trend Micro HP TippingPoint’i satın alarak yaptığı dev hamleyle ağ güvenliği alanında oyunun kurallarını değiştiriyor.

Trend Micro, HP TippingPoint’i satın aldı

Trend Micro, imzaladığı anlaşmayla gelecek nesil ihlal önleme sistemi (NGIPS) HP TippingPoint ve ilgili ağ güvenlik çözümlerini satın aldığını duyurdu. Yaklaşık 300 milyon Amerikan doları değerindeki anlaşmaya güvenlik teknolojileri, fikri mülkiyetler, endüstri uzmanlığı ve dev kurumsal müşteri tabanı da dahil olacak. Trend Micro bu satın alma ile kurumsal ölçekli dinamik tehdit önleme alanında başvurulabilecek, uç nokta, ağ, veri merkezi ve bulut güvenliğini de içeren en kapsamlı marka olarak konumlanıyor. Trend Micro aynı zamanda 3 bin 500’den fazla kurumsal müşteriye hitap eden Network Defense iş birimini oluşturmak amacıyla mevcut ve satın alma sonrasında edindiği yetkinliklerini de birleştiriyor.

Günümüzün “sınırsız” çalışan işletmeleri, karmaşık tehditlere maruz kaldıkça geleneksel güvenlik kavramının ötesine geçerek modern tehditleri saptayıp engelleyebilen ve karşılık verebilen bir güvenlik katmanına ihtiyaç duyuyorlar. Geleneksel güvenlik katmanlarını aşabilen gelişmiş tehditler ve hedefli saldırıların artışı ve dahili ağlarda saklanan hassas veriler, iletişim kanalları ve fikri mülkiyet varlıklarının çoğalması şirketlerin bu alandaki ihtiyaçlarını vazgeçilmez hale getiriyor.

Trend Micro CEO’su Eva Chen konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kurumlar, karşılaştıkları problemleri aşabilmek için saldırı anında ve sonrasında tüm şirket ağında sorunsuzca çalışabilecek katmanlı bir tehdit savunması çözümüne ihtiyaç duyuyorlar. Veri merkezleri ve uç noktalar için pazar lideri çözümlerimize ideal bir bütünleyici olan bu gelecek nesil ağ güvenliği çözümü, Trend Micro’nun sınıfının en iyisi olan ağ ihlali saptama sistemini TippingPoint’in kanıtlanmış ihlal engelleme ve karşılık verme yetkinlikleriyle destekleyecek. HP ve TippingPoint teknolojisinde elde ettiğimiz bu kullanım hakkı sayesinde oldukça heyecanlı olmakla beraber bu satın almanın kullanıcılarımız için yaratacağı faydaları görmek için sabırsızlanıyoruz”.

İhlal önleme ve açık saptama özelliklerini birleştirerek, karmaşık saldırılara karşı çok açılı bir yaklaşım geliştiren Trend Micro, bu çözüm sayesinde bir güvenlik sorunu oluştuğunda tehditleri hızlıca algılayarak ağ alt yapısında oluşan açıkları kapatıyor ve herhangi bir zarar oluşmasını engelliyor.

Trend Micro ve TippingPoint’in stratejik iş birliği 2014 yılından beri devam ediyor. HP ve Trend Micro satın alma işleminden sonra da güçlü bir ortaklık kapsamında faaliyetlerini sürdürecek. Önümüzdeki dönemde iki marka da TippingPoint etrafında yeniden ölçeklendirme, yönetim hizmetleri ve OEM aktivitelerinin yanında güvenlik istihbaratı, uygulama ve veri güvenliği konularını da içeren stratejik ortaklıklarına devam edecekler.

NSS Labs Araştırma Başkan Yardımcısı Mike Spanbauer ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu satın alma, Trend Micro’nun mevcut tehdit savunma uzmanlığını tamamlamakla birlikte uç nokta, veri, bulut, veri merkezi güvenliği ve ağdaki güvenlik açıklarını saptama konusundaki gücünü artıracak. Bu iki markanın birleşmesi Trend Micro’nun kurumsal alandaki pozisyonunu rakipsiz bir düzeye taşıyor. Aynı zamanda kritik güvenlik yatırımları yapmayı hedefleyen tüm kurumsal yapılara tek bir güvenlik çözümü üzerinden tam ve kapsayıcı bir hizmet verilmesini sağlıyor”.

Bu anlaşma kanıtlanmış ağ güvenliğine ek olarak, tehdit öngörüsü ve TippingPoint’in Digital Vaccine LABS (DVLABS) uzmanlığını da içererek gerçek zamanlı güvenlik istihbaratı sağlıyor. Ayrıca yenilikçi güvenlik filtreleri ile güvenlik açıklarını analiz ediyor. Tüm rakiplerinden çok daha fazla sıfırıncı gün güvenlik açığı belirleyen ve birçok harici güvenlik uzmanından oluşan Zero Day Initiative ise bir diğer fayda olarak ortaya çıkıyor. Trend Micro Smart Protection Network’ün geniş kaynaklarıyla birleşen bu eşsiz uzmanlık, güvenlik açıklarını saptama oranlarında pazar liderliğini garanti ediyor.

Söz konusu anlaşma 2015’in dördüncü çeyreğinin sonunda resmi olarak tamamlanacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.