Yazılım

e-Devlet'teki soyağacınızı görselleştirmek ister misiniz?

e-Devlet'teki soyağacınızı Tursoft Soyağacı Görselleştirme Aracı ile daha sade ve detaylı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.


Bugün sizlere yakın zamanda e-Devlet üzerinden vatandaşlarımızın erişimine açılan alt-üst soy bilgilerinin çok daha görsel, interaktif ve anlamlı bir şekilde sunulduğu bir siteden bahsetmek istiyoruz.

Site Muhammet Turşak ismindeki kıdemli bir yazılım mimarı tarafından sadece kamu yararına ve gönüllü olarak geliştirilmektedir. Sitenin ana amacı kullanıcılarının e-Devlet'ten edindikleri soy bilgilerini en kolay, en hızlı ve en güvenli şekilde çok daha görsel ve anlamlı bir şekilde sunmaktır.

Tursoft Soyağacı Görselleştirme Aracı, görsel ve interaktif sunumu yanı sıra en baştan güvenlik kaygıları ile geliştirilmiş olması ile ön plana çıkıyor.

M. Turşak, ziyaretçilerinin kişisel verilerinin güvenlik kaygılarının farkında olduklarını ve diğer alternatiflerinden farklı olarak daha en baştan mimari tasarımı ve teknoloji seçiminin bu kaygıyı gidermeye yönelik olarak yapıldığını aktarıyor. Site tamamen SPA (Single Page Application) mimarisinde ve istemci tarafında çalışan bir mimaride geliştirilmiştir.

Yani site açıldıktan sonraki süreçte tamamen kullanıcının kullandığı internet gezgini üzerinde çalışıyor ve hiçbir şekilde soy bilgisini sunucuya ya da bir başka yere göndermiyor ya da kaydetmiyor. Kullanıcının siteden ayrılması ile birlikte girilen veriler de hafızadan siliniyor.

Ayrıca sistemin kaynak kodları github üzerinden açık kaynak olarak da paylaşılmaktadır, bu sayede güncel kaynak kodlar incelenebilmektedir. Bu konusunda daha fazla detaya siteye yer alan Güvenlik başlıklı sayfadan ulaşabilirsiniz.

Siteyi biraz daha yakından tanıtmak gerekirse, sunulan başlıca özellikleri şu şekilde listeleyebiliriz;

 • Alt-üst soy bilgisinin interaktif ağaç yapısında görselleştirilmesi
 • Alt ve üst soy ağaçlarını ayrı ayrı gruplanması
 • Kişilerin yaşlarının hesaplanması ve anlamlı bir şekilde gösterilmesi
 • Cinsiyetlerine göre kişi kutucuklarının daha görsel hale getirir
 • Ağaç yapısında interaktif bir şekilde detaylara erişim sağlanması
 • Görsellerin resim ve pdf dosyasına dönüştürülmesi ve kaydedilebilmesi
 • Ağaç yapısı üzerinde yakınlaştırma/uzaklaştırma ile gezinme
 • Yaş grubu dağılım grafiği
 • Doğum yeri dağılım grafiği
 • Soyad dağılım grafiği
 • Ad dağılım grafiği
 • Cinsiyet dağılım grafiği
 • Durum dağılım grafiği

Tüm bunların yanı sıra, yazılımcının sosyal medya ve çeşitli iletişim kanalları aracılığı ile kullanıcıları ile yakın temas halinde olduğu ve geri bildirimleri ve önerileri önemsediğini, kısa zaman içinde bir çok yeni işlevi de sisteme dahil ettiği gözlemleniyor.

Soyağacı Görselleştirme Aracı nasıl ortaya çıktı?

Kısaca proje fikrinin doğuşu ve hayata geçiş öyküsünü de anlatmakta yarar var diye düşünüyoruz. Bilindiği üzere birkaç hafta öncesinde e-devlet kapısı üzerinden alt-üst soy bilgisi vatandaşlarımız erişimine açılmış ve büyük ilgi görmüş hatta e-devlet kapısı bu yoğun ilgi nedeni ile bu hizmete ara verip birkaç gün sonra tekrar hizmete açmıştı.

Tüm vatandaşlarımız gibi sitenin yazılımcısı Muhammet Turşak’da bu bilginin paylaşılmasından memnun kaldığını fakat düz bir liste şeklinde yani ham olarak sunulan bu verinin daha anlamlı ve interaktif bir şekilde sunulması ihtiyacını daha en başında hissettiğini paylaşıyor.

Sonrasında ise gerek kendi duyduğu bu ihtiyaç ve gerekse de yakın çevresinden gelen aynı beklentileri dikkate alarak gönüllü bir girişimci ruhuyla eldeki bu verileri en güvenli, en kolay, ve en hızlı şekilde görselleştirme hedefi ile başlıyor, 2 uykusuz gece ardından ilk prototip ortaya çıkıyor ve sonrasında ise ilk kullanıcı kitlesinden gelen olumlu geri bildirimler ile birlikte sistemi tüm vatandaşlarımızın kullanımına açma kararı veriliyor: 3. gününde is sistem yayına alınıyor.

Birkaç sosyal medya paylaşımı sonrasında 4-5 günlük gibi çok kısa bir süre içerisinde ise tüm Türkiye ve hatta dünya genelindeki Türk vatandaşlarının büyük ilgisi ile karşılaşılıyor. Sosyal medya ve çeşitli kanallardan gelen olumlu ve faydalı geri bildirimler ile sistem her geçen gün daha da geliştirmeye, ellerindeki veriyi vatandaşlarımıza çok daha kullanışlı ve anlamlı bir şekilde sunmaya devam ediyor.

Soyağacınızı görselleştirmek için tıklayın

Muhammet Turşak kimdir?

Evli ve 2 çocuk babası olan Muhammet Turşak, 20 yılı aşkın süredir yazılım geliştiriyor. Kariyerinde bir çok ulusal ve uluslararası projede ve çeşitli ARGE projelerinde yöneticik ve lider yazılım mühendisi olarak görev yaptıktan sonra şuan ERC Mühendislik ve AR&GE Hizmetleri firmasında Kıdemli Yazılım Mimarı ve ARGE Yazılım Grup Lideri olarak görev yapmaktadır.

Yorumlar
Hasan
Katılıyorum size fakat bu kadar paranoya yapmaya gerek yok. Güvenlik yöntemlerini Anne kızlık soyadı olarak yönelten bankacılık sektörünün değişmesi şart. Aynı Zaman soy ağacında ne gibi kişisel bilgilerin olduğunu düşünüyorsunuz ? İsim Soy isim ? TC No ve kimlik olmadan bu bilgiyle kimse işlem yapmaz.
Cevapla
sefser
akli basinda olan kimse bu bilgileri kimseyle paylasmasin. yok bana fark etmez adima sirket kurun yada bilgilerimi satin sorun yok diyorsaniz bana verin bilgilerini ben daha guzel soy agaci tablosu yaparim size.
Cevapla
sefser
hepsi iyi guzel aaa benim admin yada root arkadasim bu reklamini yaptigi sayfanin benim kisisel bilgilerimi alip , adima firma kurup batirmayacagini,kredi karti acmayacagini , 3 kisilere satmayacagini nereden bilecegim. hadi diyelim sende bu sayfa sahibide delikanli ve iyi niyetlisiniz bunun sayfasini birisi hacklerde onlar alirsa guvenli saglam yapmamis bu elemanlar ben yada baskalari yarin mahkemeden cagri kagidi alinca polise bunun teknoloji okudan okudum dersem benim basim yanmis seninkide yansin dersem... ne olacak.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.