Yazılım

Twitter: En fazla içerik kaldırma talebinde bulunan ülke Türkiye

Twitter beşinci şeffaflık raporunu yayınladı. Rapora göre hükümet talepleri son dönemde %54 oranında artış gösterdi.

Twitter: En fazla içerik kaldırma talebinde bulunan ülke Türkiye

Ocak-Haziran 2014 tarihleri arasında Twitter’a gelen kullanıcı bilgileri, içerik kaldırtma talepleri ve telif hakları uyarılarını kapsayan son Twitter şeffaflık raporu, dünya çapındaki hükümetlerin Twitter’dan taleplerinin arttığını gösteriyor. Twitter’ın son raporuna göre 65 mahkeme kararı, 121 hükümet talebiyle en fazla içerik kaldırtma ve hesap kapattırma talebinde bulunan ülke Türkiye.

Hükümetlerin Twitter’dan talep ettiği kullanıcı bilgilerinin %54 oranında bir artış göstermedi. En fazla kullanıcı bilgisi talep eden ülke ise ABD olarak dikkat çekiyor. ABD 1257 taleple birçok ülkeyle arasını açarken Türkiye’nin kullanıcı veri talebi ise 24 adet olarak göze çarpıyor. Ancak önceki dönemlere göre Türkiye’nin bu konudaki taleplerinin iki kat artmış olması da gözden kaçacak gibi değil.

Tweet kaldırtma ve hesapları engelleme taleplerinde dünya çapında Twitter’a hükümetlerden gelen bu yönde istekler %14 arttı.

 Son dönemde toplamda 432 içerik kaldırma talebi alan Twitter’ın son şeffaflık raporuna göre Türkiye 65 mahkeme emri, 121 diğer yetkili talepleriyle en fazla hesap engelleme ve içerik kaldırtma başvurusunda bulunan ülke.

Türkiye’nin bu talepleri toplamda 304 hesabı kapsarken Twitter bu taleplerin sonunda 17 hesabın engelledi ve 183 tweet’i kaldırdı. (sosyalmedya.co)

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.