Yazılım

Ubuntu Çinlilerin oluyor!

Linux tabanlı Ubuntu Çin'in milli işletim sistemi olacak.

Ubuntu Çinlilerin oluyor!

Çin, teknoloji alanında diğer ülkelerden kopya almaktansa artık kendilerine ait teknolojiler geliştirmeyi istiyor. Dev ülke kendi web tarayıcısı ve kendi arama motorundan sonra şimdi de kendi işletim sistemi için çalışmalarını sürdürüyor. Çin bunun için ise Ubuntu'nun geliştiricisi ve yayımcısı olan Canonical ile işbirliğine giderek Ubuntu'nun adını 'Ubuntu Kylin' olarak değiştirecek ve bu işletim sistemini Çinli yapacak.

Canonical ile anlaşma gidecek Çin Endüstri Bakanlığı önümüzdeki aylarda ise Ubuntu Kylin'i Çince karakter desteğiyle birlikte piyasaya sunacak. Linux tabanlı Ubuntu Kylin şimdilik dizüstü ve masaüstü bilgisayarlara gelecek ve beklendiği gibi açıklara ve virüslere karşı son derece güvenli olacak.

1360964156_ubuntu-phone1.jpg

Ubuntu Kylin, Baidu maps, alternatif ofis yazılımları, görsel yönetimi yazılımları ve Taobao alışveriş hizmeti gibi birçok yazılım ile birlikte olacak. Çin bu işletim sistemi ile ABD ile internet ortamında rekabet etmeyi düşünüyor..

Yorumlar
Misafir
Mark Shuttleworth internette veri güvenliği şifreleme firması THAWTE ın da kurucusu Ubuntu dışındave neden böyle bir şey yaptı dersek muhtemelen Ubuntu yu bu halde istediği seviyeye çıkaramayacağını gördü ya da çok büyük bir rakam önerdi Çin... Bundan 8-9 yıl önce ABD li NOVEL firması Alman Suse yi 1 milyar dolara aldı. Herhalde Çin bi 10 milyar doları gözden çıkarmıştır...
Cevapla
Misafir
Umarım özgür yazılım adına olumlu olur.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.