Yazılım

uTEST Labs Applause'u kullanıcılara sundu

uTest, mobil uygulama analiz aracı Applause’u piyasaya sürdü.

uTEST Labs Applause'u kullanıcılara sundu

Uygulamalar için in-the-wild test hizmetleri alanında dünyanın lider kuruluşu uTest, mobil uygulama analiz aracı Applause’u piyasaya sürdü. Applause 1 milyon iOS ve Android uygulaması arasından 50 milyondan fazla uygulama değerlendirmesini analiz eder. Daha sonra bu verileri her bir uygulama için 0 -100 arasında bir Applause puanı olarak sentezler ve 10 Applause özelliğine göre sınıflara ayırır. Böylece bu veriler markaların mobil uygulama kalitesini ve kullanıcı memnuniyetini arttırmasını sağlar.

Applause, uTest’in ileriye yönelik araştırma kolu uTest Labs’in en son ürünüdür. Applause ücretsizdir ve uTest’ten bağımsız bir marka olarak sunulmaktadır. Applause pazarlamacılar, ürün yöneticileri, geliştiriciler ve ajanslara:

 • Uygulama mağazası değerlendirme ve yorumlarını tek bir yerde birleştirme
 • Özellikler, performans ve kullanılabilirlik hakkında kullanıcı geribildirimi analizi
 • Kullanıcıların uygulama hakkında söylediklerini anlayarak pozitif ve negatif yorumları değerlendirme
 • Uygulamaları rakip uygulamalarla karşılaştırarak kullanıcılardan nasıl daha fazla Applause kazanabileceklerini gösterme gibi servisler sunan tek uygulama analiz aracıdır.

1359557078_reviewstream.png

Mobil uygulamalar kullanıcıların nasıl içerik tükettikleri, ticaret yaptıkları ve şirketlerle iletişime geçtikleri konusunda giderek artan bir rol oynamaktadır. Mevcut analiz araçları markalara kullanıcıların ne düşündüğünü kullanım alışkanlıklarına dayalı olarak açıklayabilir. Fakat kullanıcıların gerçekten bir uygulamanın nasıl daha iyi hale gelebileceği hakkında söyledikleri şeyler söz konusu olduğunda markaların etkili ve verimli bir biçimde kullanıcıları anlamak için gerekli araçları mevcut değildir.

CEO ve uTest kurucularından Doron Reuveni  “Uygulama ekonomisi hızlıca büyüyor ve şimdi şirketlerin mobil girişimlerini nasıl ölçtükleri konusunda olgunluk dönemine girdiğimiz bir zaman. “ dedi. “Artık kullanıcılar hem ilk kullanımda hem de her zaman uygulamalardan kusursuz performans bekliyor.” “Biz Applause ile şirketlerin uygulama kalitesini daha derin bir biçimde anlamasını sağlıyoruz ve bu sebeple de erken kullanıcılardan muazzam bir geribildirim aldık.” diye ekledi.

Nasıl Çalışır

Applause, mühendislerden ve deneyimi ile dünyanın en zorlu veri bazlı sorunları ile mücadele eden veri bilim adamlarından oluşan bir ekip tarafından geliştirilmiştir. Applause 1-100 arası bir ölçekte (Şekil 1) her bir uygulamaya “Applause Puanı” sağlamak için milyonlarca değerlendirme ve derecelendirmeyi tarar. Daha sonra her uygulamayı 10 temel Applause özelliğine göre ayırır:

 • İçerik – konum ve kültürlere göre uygulama içeriğinin uygunluğu
 • Zarafet – uygulamanın iyi bir tasarıma sahip olması
 • Birlikte çalışabilirlik – uygulamanın diğer hizmetler ve donanımlara ne kadar iyi entegre olabildiği
 • Performans – standart kullanım için uygulamanın ne kadar hızlı ve duyarlı olduğu
 • Fiyatlandırma – uygulamanın yarattığı değer ile fiyatının karşılaştırılması
 • Gizlilik -  uygulamanın hizmet şartları ve PII kullanımı
 • Memnuniyet – uygulamanın kullanıcıların temel beklentilerini ne oranda karşıladığı
 • Güvenlik – şifre ve diğer önemli bilgiler için algılanan risk
 • İstikrar – uygulamanın ne sıklıkla kullanılamaz hale geldiği
 • Kullanılabilirlik – uygulamanın gezinme ve kullanım kolaylığı

Bu kullanıcıların gözünde uygulamanın iyi ya da kötü performansının daha net bir resmini çiziyor. Bu tür teşhis verileri kullanıcı memnuniyeti ve uygulama kalitesini arttırmak hakkında bir şirketin pazarlama, iş ve teknik liderlerinin bilinçli kararlar almasını sağlar.   Bu onların daha fazla kullanıcı kazanmasına yardımcı olur.

Gartner Başkan Yardımcısı Yvonne Genovese “Bu tip uygulama analitiği markalar için büyük bir kör noktayı doldurur.” dedi.   “Şimdiye kadar, şirketler sadece kendi uygulamalarının kaç yıldız aldığını biliyordu. Şirketler bazen kullanıcı yorumlarını okuyarak ya da bazı analitik bilgiler sayesinde kullanıcıların uygulamaları hakkında ne hissettiklerini anlamaya çalışıyordu. Şimdi markalar derin veri analizi sonuçlarını görebilir ve kaynaklarını ne yönde kullanacakları konusunda bilinçli kararlar alabilirler.” diye ekledi.

uTest CMO Matt Johnston: “Kullanıcıları uygulamanızda yapacağınız hangi değişikliklerin en çok etkileyeceğini bildiğinizi hayal edin. Yatırımcıların hangi marketlerde yetersiz hizmet olduğunu görebildiğini hayal edin. Gazetecilerin bir uygulamanın son sürümünün kullanıcılar tarafından ya da rakipleri tarafından nasıl algılandığını bildiğini hayal edin. Applause herkesin işine yarar ve biz daha yeni başladık.” dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.