Yazılım

Windows 10 güç kaybederken, Windows 11 yavaş yavaş sazı eline alıyor

Bilgisayar dünyasını yakından ilgilendiren bir çalışma yapan ünlü analiz platformu Statcounter, oldukça ilginç sonuçlar açıkladı.

Windows 10 güç kaybederken, Windows 11 yavaş yavaş sazı eline alıyor

Bilgisayar dünyasında güç dengeleri kendi içerisinde değişiyor gibi görünüyor. Kendi içinde dememizin sebebi ise Windows 10’un kullanıcı sayısı azalırken, Windows 11’in kullanıcı sayısının artması. Yoksa sonuçta her ikisi de Microsoft’un yazılımları olduğu için kazanan isim değişmiyor. Bu konuya ilişkin son çalışma ise ünlü analiz platformu Statcounter’dan geldi.

Bu platform tarafından paylaşılan son rapora göre, 31 Ocak 2023 tarihi itibariyle dünya genelindeki Windows 11 kullanıcılarının oranı %18,1’e ulaştı. Buna karşılık Windows 10 kullanıcılarının oranının ise %68,9’a gerilediğini belirtelim.

Windows 10 güç kaybederken, Windows 11 yavaş yavaş sazı eline alıyor

Tabi hala Windows 10’un hakimiyeti tartışılmaz derecede bariz ancak çok değil, bir sene öncesine gittiğimiz zaman, Windows 10 kullananların oranı tüm Windows kullanıcılarının %81,5’ine tekabül ediyordu. Yani 1 senede neredeyse %15’e yakın bir gerilemenin olduğunu söylemek mümkün.

Öte yandan Windows 11 her ne kadar bir yıl içerisinde kullanıcı sayısını önemli bir oranda arttırmış olsa da bu artışın yeterli olduğunu söylemek çok mümkün değil. Nitekim Windows 11 şu an Microsoft’un en güncel işletim sistemi sürümü ve buna bağlı olarak da kullanıcı sayısının çok daha yüksek olması bekleniyor. Son olarak MacOS ve Windows arasında da bir karşılaştırma yapan platform, mevcut bilgisayarların %74,14’ünde Windows işletim sisteminin kullanıldığını, %15,3’ünde ise MacOS’un tercih edildiğini duyurdu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.