Yazılım

Windows 10 güncellemesi kameranızın bozulmasına neden olabilir!

Windows 10'un yeni güncellemesi, birçok bilgisayar kullanıcısının kamera sorunları yaşamasına neden oldu.

Windows 10 güncellemesi kameranızın bozulmasına neden olabilir!

Uzun zamandır beklenen Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi, işletim sistemini kullanan birçok kişinin kamerasının bozulmasına neden oldu. Bunun nedenini hakkında açıklama yapan Thurrott isimli internet sitesine (Microsoft hakkında haberler paylaşan bir site) göre Microsoft, Windows güncellemesiyle birlikte USB bağlantılı kameraların oldukça yaygın olan MJPEG ve H.264 kod işlemlerini kullanmalarını engellemek istedi. Ancak Microsoft'un tahmin ettiğinden daha fazla kişinin USB kamera kullanıyor olması, kullanıcıların büyük bir bölümünün sorun yaşamasına neden oldu.

1471644142_indir.jpg

Peki Microsoft neden böyle birşey yapmak istedi? Thurrott'a göre birden fazla kaynak tarafından kod işleminin kullanılması, bu işlemin yavaşlamasına neden oluyordu. Microsoft da NV12 ve YUY2 formatlarının iyiliği için böyle bir karar almak zorunda kaldı. Maalesef bu karar milyonlarca Windows 10 cihazında sorun oluşmasına neden oldu.

Sorunun fark edilmesi ve kullanıcılardan tepki gelmesiyle birlikte MJPEG için Eylül güncellemesinde bir düzeltme yapacaklarını söyleyen geliştiriciler, H.264 düzeltilmesi için biraz daha sürenin geçmesi gerektiğini söylediler.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.