Yazılım

Windows 10 korsan oyunları ve illegal donanımları devre dışı bırakabilir

Microsoft tarafından yayınlanan kullanım kılavuzuna göre, Windows 10' da bulunan korsan oyunlar ve yetkisiz donanımlar kaldırılabilecek.

Windows 10 korsan oyunları ve illegal donanımları devre dışı bırakabilir

Microsoft, Windows 10’da bütün kullanıcıların kabul etmesi gereken “Windows 10 servis sözleşmesinin”  7b maddesiyle korsana karşı büyük bir savaş başlattı. 7b maddesine göre yazılım devi, Windows 10 ile birlikte otomatik olarak yazılım sürümünü kontrol edip indirme işlemini gerçekleştirebilecek.  Microsoft otomatik olarak indirilecek güncellemeler kapsamında bazı servisler, sahte oyunlar ve yasaklı donanımlara erişim kısıtlaması da koyabilecek.

İlk olarak teknoloji sitesi alphr.com tarafından fark edilen madde, Microsoft'un sahte yazılımlardan dolayı Windows 10'u tarayabileceğini ve bu yazılımları devre dışı bırakabileceğini belirtiyor. Hacklenmiş veya değiştirilmiş olan donanıma da engelleme getirilebiliyor.

Microsoft’un Office ve Adobe Premier Pro gibi yazılımların sahte sürümleri için sistemleri tarayıp taramayacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Servis sözleşmesi Windows 10, Windows Phone,  Xbox 360 ve  Xbox  One’ı da kapsıyor. 4 Haziran 2015 tarihinde yayınlanan sözleşmenin 1 Ağustos'ta yürürlüğe girdiğini belirtelim.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.