Windows 11’e yeni gelecek olan bu özellik, bir devrin sonu olacak!

Windows 11’i daha popüler kılabilmek için elinden geleni yapan Microsoft, yeni işletim sistemine eklenecek özelliklerde son derece bonkör davranmaya devam ediyor.

Windows 11’e yeni gelecek olan bu özellik, bir devrin sonu olacak!

Microsoft, kısa süre önce, Windows 11 işletim sisteminin RAR dosyaları için yerel destek sunacağını duyurdu. Bu duyuru, kullanıcıların RAR dosyalarını işlemek için WinRAR gibi üçüncü taraf uygulamalara güvenme gerekliliğini ortadan kaldırma potansiyeliyle önemli bir değişiklik olarak görülmekte. Yeni işletim sistemi ayrıca, ZIP, 7-Zip, tar ve gz gibi diğer popüler dosya sıkıştırma formatlarına da destek sağlayacak.

RAR dosyaları, uzun süre boyunca verimli dosya sıkıştırma özelliklerinden dolayı tercih edildi ve büyük dosyaların paylaşılması ve yedeklemelerin oluşturulması için ideal bir seçenek oldu. Ancak bugüne dek, Windows'un bu formata yönelik yerleşik bir desteği bulunmuyordu ve bu, ek bir yazılımın kurulumunu gerektiriyordu. Windows 11'in yaklaşan yerleşik RAR desteği ile kullanıcılar, harici bir araç veya yardımcı programa ihtiyaç duymadan RAR dosyalarını kolayca açıp çıkarabilecekler. Bu sadeleştirilmiş yaklaşım, dosya paylaşımını ve veri yedeklemeyi kolaylaştıracak ve kullanıcıların cihazlarında değerli depolama alanını boşaltacaktır.

Windows 11’e yeni gelecek olan bu özellik, bir devrin sonu olacak!

Windows 11'e RAR desteğinin eklenmesi, üçüncü taraf dosya sıkıştırma yazılımları, özellikle WinRAR için etkileri olabilecektir. Kullanıcılar, işletim sistemi içinde doğrudan RAR dosyalarını yönetebilecekleri için, WinRAR gibi harici uygulamalara olan talep azalabilir. Ancak, bazı kullanıcılar, daha kapsamlı dosya yönetimi gereksinimleri için üçüncü taraf yazılımların sunduğu gelişmiş özellikleri tercih etmeye devam edebilirler.

Windows 11'e RAR desteğinin ne zaman entegre edileceği henüz açıklanmadı ancak, devam eden testler, bu özelliğin yakın gelecekte kullanıma sunulacağını işaret ediyor. Bu özellik hayata geçirildiğinde, Windows 11 kullanıcıları, işletim sistemi içerisinde doğrudan RAR formatını kullanarak dosyaları kolayca açabilecek, çıkarabilecek ve sıkıştırabilecekler.