Yazılım

Windows 8' deki Windows Gezgini ortaya çıktı

Merakla beklenen Windows 8' in Windows Gezgini resmi olarak açıklandı.


Microsoft, merakla beklenen yeni işletim sistemi Windows 8' in Windows Gezgini ile ilgili yenilikleri ve resimleri detaylı bir şekilde paylaştı. Bir blog üzerinden paylaşılan yeni özelliklerin dışında, bincelerce Windows kullanıcısından toplanan verilere göre, Windows Gezginindeki 200 komuttan 10 tanesi %80 kullanım oranına sahip. Ayrıca kullanıcıların %54.5' i sağ tuş menüsünü kullanıyor ve %32.2' si ise klavye kısayollarını kullanıyor.

1314816810_windows8windowgezgini2.jpg

Bu verilere göre hareket eden Microsoft, Windows Gezgininde daha rahat bir kullanım sunmak adına, MS Office' in son sürümlerinden tanıdığımız ribbon arayüzü kullanıyor. Kopyala - Yapıştır gibi çok kullanılan komutları yeni arayüz ile yapmak çok daha basit hale gelecek. Ayrıca canlı önizleme, gelişmiş araç ipuçları ve tüm ribbon işlemleri için klavye kısayollarıda entegre edilmiş.

1314816823_windows8windowgezgini1.jpg

Ribbon arayüzüne ön yargılı yaklaşabilirsiniz. Çünkü resimlere bakıldığında çok yer kapladığı görülüyor. Ancak Microsoft, Windows 7' deki ayrıntılar panelini Windows 8' de daha küçük yapmış. Böylece ribbon arayüzü çok rahatsız etmiyor. Ayrıca bir üst dizine çıkmak için yukarı düğmeside tekrar eklenmiş.


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.