Yazılım

Windows 8 ile birlikte minik yenilikler geldi!

Windows 8 Consumer Preview binlerce insan tarafından test ediliyor, testler sonucunda ortaya minik yenilikler çıkmaya başladı!

Windows 8 ile birlikte minik yenilikler geldi!

Windows 8 Consumer geçtiğimiz hafta düzenlenen MWC 2012,  yani Dünya Mobil Kongresinde tanıtılmış, Windows severlere sunulmuştu. Windows 8 Tüketici Önizleme sürümünü, aynı zamanda 1 günde 1 milyondan fazla kişinin indirmesi ile birlikte, kullananların çoğu tarafından test edilmesinin, yenilikliklerin de habercisi olduğu alamına geliyor.Bu bağlamda ufak tefek de olsa yeni Windows 8 ile alakalı yenilikler yavaş yavaş duyulmaya başladı bile.

1317835508_windows8start.jpg

2 ufak yenilik!

Windows 8 Consumer Preview yani tüketici önizleme sürümünde 2 adet minik yenilik ilk test sonuçlarında göze çarptı. ZDNet'in inceleyip sunduğu bu yeniliklerin teki "görüntü kaydı" ile alakalı, diğeri ise Dosya Geçmişi yedekleme ile ilgili bir yenilik.

1319139832_windows8aramaekrani.jpg
a) ZDNet'in son günlerde verdiği ilk minik yeniliklerden birincisinin ekran görüntüsü alma ile alakalı olduğunu sölemiştik. Bu bağlamda yeni Windows 8 ekran görüntüsünü sizler ufak bir kombinasyon ile kaydedip, diskinize kaydedebiliyor.

Daha önceki sürümlerde, yani Windows 7'de Prt Sc tuşları ile birlikte ekran görüntüsünü alıyor, paint vb bir resim işleme aracına aktarıp buradan HDD'mize kaydediyorduk. Windows 8 tüketici önizleme sürümünde gördüğümüz olay ise Windows'un bunu bizim yerimize otomatik olarak yapması!

1330946222_20120304095957.jpg
Peki bu özelliği nasıl kullanacağız?

Yeni Windows 8'de Windows+PrintScreen tuşlarına bastığımızda, ekranımızın görüntüsü Pictures'a PNG resim dosyası olarak ScreenShoot ve artalanlar halinde kayıt ediliyor. Windows' için ufak fakat kullanıcılar için büyük bir özellik olan bu yeniliği çok seveceksiniz.

:: 2. yenilliğimizi görmek için diğer sayfaya geçmelisiniz.::

b) İkinci ve son yeniliğimizin de Windows'un yeni "File History" (Dosya Geçmişi) adındaki aracıyla ilgili olduğu sölemiştik. Bu araç daha önceki Windows işletim sistemlerinde karşımıza "Previous Versions" adında çıkıyordu. Yeni gelecek File History ile birlikte Windows+W tuşuna basarak özelliği kullanabilir, File History'i yazarak dosyalarımızı yeni bir konuma veya sabit konuma yedekleyebilirsiniz.

1330946824_2vcc5.png

Yeni Windows 8 Tüketici Önizleme sürümü ile birlikte başlayan test ve kullanıcım süreci içerisinde yukarıda tanıttığımız gibi onlarca yenilik karşımıza çıkacak, hepsini elimizden geldiğince sizler ile paylaşacağız.
Yorumlar
Misafir
Bakalım alışabileceğizmi windows 8e
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.