Yazılım

Windows 8'de Metro adı yerine ne kullanılıyor!

Microsoft Windows 8'de kullanılan Metro arayğğz ismini bunamı değiştirdi?


Hatırlayacağınız gibi Windows 8'in arayüzü için "Metro" ismini kullanmaktan vazgeçtiğinin haberlerini sizinle paylaşmıştık. Microsoft, Metro arayüzü adı yerine Windows 8 ismini kullanmaya başlamıştı. Fakat, Microsoft'un arayüz için yeni bir isim arayışlarının halen sürdüğü görülüyor.

Bu konuyla ilgili yeni gelen haberlere göre, Microsoft çalışanlarının Windows 8'in arayüz tasarımı için ''modern arayüz tasarımı'' ifadesini kullanmaya başladıkları söyleniyor. Ayrıca, şirketin Windows 8 ve Bing'in haritalar servisi için düzenleyeceği etkinliklere yönelik bildirimlerde de Metro veya Windows 8 tasarımı yerine ''modern arayüz tarzı'' ve ''Modern arayüz tasarımı'' ifadelerinin kullanılmış olması dikkatleri çekti. Windows Phone 8 içinde, Windows 8 için getirilen bu isimlendirme değişikliklerinin geçerli olacağını söyleniyor.

1344858894_windows-8-metro.jpg

Microsoft, uzun süredir ''Metro'' ismini kullananıyordu. Ancak bu isimde olan Alman şirketi Metro AG ile isim hakkı sorununu yaşamamak için değişikliğe gitmeye karar verdi.  Yeni arayüz isimlendirmesinin ise geliştiriciler ve kullanıcılar tarafından ne kadar benimseneceği ise halen merak konusu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.