Yazılım

Windows 8'e saldırı hazırlığı!

Windows 8'e bootkit ve rootkit'ler ile saldıracaklar


Güvenlik şirketi McAfee, bilgisayarlara ve taşınabilir cihazlara karşı bir çok zararlı yazılımın geliştirildiği bir rapor yayınladı. McAfree, raporuna göre mobil cihazlara olan saldırıların ve PC'lere yönelik rootkit'lerin artacağını belirtti.

1325554851_windows.png

McAfee'nin öngörörüsüne göre zararlı yazılım geliştiriciler, Windows 8'e geleneksel yollarla saldırmak yerine bootkit ve rootkit'ler geliştirecek. 2012'nin zararlı yazılımlarına mağdur olacak işletim sistemlerinin biri de Windows 8 olacak. Rootkit'ler işletim sistemini ve güvenlik yazılımını devre dışı bırakmak üzere tasarlanıyor. Diğer saldırı şekli olan bootkit'ler ise boot yükleyicilerin yerine geçebiliyor ve şifrelere saldırabiliyor. McAffe, donanıma ve firmware'e saldırmanın kolay olmadığını, ancak başarılı olunduğu takdirde ağ kartlarında, sabit disklerde ve hatta BIOS'da kalıcı zararlı "imajları" oluşturulabileceğinin altını çizdi.

McAfee, PC tabanlı zararlıların işletim sisteminde giderek "aşağıya" ineceğini ve donanımdan faydalanacağını; mobil cihazlarda da aynı durumun meydana gelebilceğini kaydetti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.