Yazılım

Windows 8'in tam sürümü olmazsa ne olur?

Windows 8'in "tam sürümü" satılmayacak mı?


Daha önce Microsoft'tan Paul Thurrott ve Mary Jo Foley kaynak gösterilerek Windows 8'in bir "perakande" sürümünün olmayacağı hakkındaki söylentilerin haberleri yapılmıştı.

Windows 8 Pro'ya yükseltme hakkını neredeyse tüm Windows kullanıcıları kazanıyorlar. Bilgisayarı yeni olup kuracak olan veya bir Mac'e Windows 8 kurmak isteyen kullanıcılar ise System Builder sürümünü tercih etmeleri gerekecek. Önceleri bu sürüm "OEM sürümü" olarak biliniyordu. Genelde OEM sürümler, üreticilere satılıyordu veya donanımla beraber son kullanıcıya sunuluyordu. Durum böyle olunca tam bir Windows'a ihtiyaç duyuyordu. Ancak Windows 8 ile beraber System Builder sürümü ile ek bir tam sürüme gerek kalmayacak.

1342447121_336688-windows-8-tiny-pc-in-front-of-82-in.jpg

Tam perakande sürümlere göre çok daha uygun fiyatlı olması OEM sürümlere geçişi avantajlı hale getiriyor. OEM sürümlerinin genellikle sadece bir anakartla sınırlı olması ise dezavantajı oluyor. Dolayısıyla lisansı başka bir bilgisayara aktarabilmek için yeni bir Windows satın almanız gerekebilir. Bilindiği üzere OEM sürümlerinin geçmişte 90 günlük Microsoft desteğini de sunmuyordu. Ancak Microsoft'un tam sürümü ortadan kaldırırsa eğer OEM sürümdeki bu eksiklikler giderilebilir.

31 Ocak 2013'e dek Windows 8 Pro'ya yükseltmek, 39.99 dolar gibi bir fiyat ile mümkün olacak. Güncellemenin DVD versiyonunu almak isterseniz 69.99 doları gözden çıkaracaksınız. Windows 8 System Builder sürümünün fiyatı şimdilik belli değil ancak Microsoft, fiyatları OEM sürümleri ile aynı seviyede tutarsa, yine düşük bir fiyatla kullanıcılara sunulabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.