Yazılım

Windows XP için destek son buldu, ancak kullanım oranı hala yüksek

Net Applications tarafından yapılan araştırmaya göre XP hala en ikinci en çok kullanılan masaüstü işletim sistemi.

Windows XP için destek son buldu, ancak kullanım oranı hala yüksek

Microsoft, 8 Nisan'da Windows XP için desteği kestiğini açıklamıştı. Ancak desteğin son bulmasına rağmen işletim sistemi sürümünün kullanım oranında pek bir düşüş yaşanmamış. Net Applications tarafından nisan ayında yapılan araştırma tüm masaüstü işletim sistemlerinin kullanım oranlarına açıklık getirdi. Kamuoyu ile paylaşılan bilgilere göre Windows XP destek kesilmesine rağmen %26.3 gibi etkileyici bir kullanım oranına sahip.

1399013820_xp2.jpgMart ayı içerisinde %27.7'lik bir kullanım oranı yakalayan Windows XP'de bir miktar düşüş söz konusu, ancak masaüstü işletim sistemi hala en popüler ve en fazla kullanılan sürümlerin başında geliyor. Microsoft'un desteği kesmesiyle XP için artık hata düzeltmeleri, güvenlik yamaları ya da güncellemeler yayınlanmayacak. Bu sebeple işletim sistemi güvenlik tehditlerine karşı artık savunmasız.

Windows 7 cephesinde bir miktar artış görülüyor. Mart ayında %48.7 olan pazar payı nisan ayında %49.3'e yükseltilmiş. Windows 8 ve 8.1 kullanım oranı ise %11.3'ten %12.24'e yükseldi. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.