Yazılım

Windows'taki Solitaire'i stajyer geliştirmiş!

Windows'un meşhur Solitaire oyununu sıkılmış bir Microsoft stajyerinin geliştirdiğini biliyor muydunuz?

Windows'taki Solitaire'i stajyer geliştirmiş!

Microsoft'un meşhur Solitaire oyunu ilk kez 1990 yılında Windows 3.0 ile hayatımıza girmişti. Daha sonraki Windows sürümlerinde de yer alan kültleşmiş oyun Solitaire'in bugün sıkılmış bir Microsoft stajyeri tarafından geliştirildiği ortaya çıktı.

1988'de Microsoft'da stajyer olan Wes Cherry vermiş olduğu röportajda; "Windows için Solitaire'i geliştirme fikri sıkıntıdan aklıma geldi. O sırada pek çok oyun yoktu o yüzden bir oyun geliştireyim" ifadelerini kullandı.

Cherry'nin oyunu Bill Gates'in kendisinden övgü aldı ve Microsoft'un işletim sisteminin temel unsurları haline geldi. Microsoft o dönemlerde, Solitaire'in insanlara fareyi nasıl kullanacağını öğretmek için sisteme dahil edildiğini açıklamıştı.

Bu hikayenin asıl önemi; uzun süredir devam eden Solitaire'in, başarılı olmasına rağmen geliştiriciye tek bir kuruş ödenmediği. Geliştirici Cherry, o tarihten bu yana Solitaire için Microsoft'tan hiçbir telif ödemesi almadığının altını çiziyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.