Yazılım

Xperia X'e Android alternatifi Sailfish OS geliyor!

Sailfish OS bomba gibi geri dönüyor. Android'in alternatifi Sailfish OS, Xperia X'e geliyor!


iOS'in karşısına Android'in çıkmasının ardından, geliştiriciler Android'in karşısına farklı bir işletim sistemi çıkarmak için kolları sıvamıştı. Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan ve başarılı olabileceğinden emin olunan Sailfish OS için Android'in en büyük rakibi olacak deniliyordu.

Ancak Sailfish OS projesi başarılı olamadı ve tozlu raflardaki yerini almıştı. Ancak Sailfish OS bugün tekrar ortaya çıktı. Sailfish OS'un geliştiricisi Jolla, işletim sistemini Sony Xperia X modeli için optimize ettiğini açıkladı.

Ancak Sailfish OS'u kurmak Android gibi ücretsiz değil. Eğer Sailfish OS'u Xperia X'e kurmak isterseniz 49 euro'yu gözden çıkarmanız gerekiyor. 11 Ekim tarihinden itibaren kullanıma sunulacak olan Sailfish OS'un bir çok eksiği bulunuyor.

Sailfish OS'ta, Bluetooth, barometre, adım ve basamak sayacı, parmak izi sensörü ve FM Radyo çalışmıyor. Ancak bu özelliklerin ilerleyen güncellemler ile kullanılabilir olabileceği söyleniyor. 

Xperia X'e Sailfish OS kurabilmek için Linux işletim sistemi ile çalışan bir PC ve Xperia X'in boot kilidi açılmış olması gerektiğini belirtelim.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.