Yazılım

Yapay zeka hakkında ilginç karar!

ABD'de Midjourney veya Stable Diffusion gibi mevcut üretici yapay zeka modellerine bir metin istemi verilerek üretilen hiçbir görüntünün telif hakkı alınamıyor.

Yapay zeka hakkında ilginç karar!

ABD Telif Hakkı Bürosu (USCO) Federal Register'da yayınladığı yeni kılavuzda, “Kullanıcı neyi tasvir etmek istediğini belirliyor, ancak bu talimatların çıktıda nasıl uygulanacağını makine belirliyor.” dedi. "Bir yapay zeka teknolojisi yalnızca bir insandan bilgi istemi aldığında ve buna yanıt olarak karmaşık yazılı, görsel veya müzikli eser ürettiğinde, yazarlığın geleneksel unsurları insan kullanıcı tarafından değil, teknoloji tarafından belirlenir ve uygulanır."

Ofis ayrıca bir eserde yer alan insan yaratıcılığının seviyesinin, telif hakkı koruması sağlayıp sağlamayacağına ilişkin önemli bir husus olduğunu da kaydetti. Mevcut AI modellerinin telif hakkıyla korunan işler üretemeyeceğini öne sürdü. USCO, “Ofis'in şu anda mevcut olan üretken yapay zeka teknolojilerine ilişkin anlayışına dayanarak, kullanıcılar bu tür sistemlerin istemleri nasıl yorumladığı ve materyal ürettiği konusunda nihai yaratıcı kontrol uygulamıyor" dedi.

Yapay zeka hakkında ilginç karar!

"Ofis'in görüşüne göre, telif hakkının yalnızca insan yaratıcılığının ürünü olan materyalleri koruyabileceği düşünülmektedir.” Meşhur bir vakada, ofis, bir maymun tarafından çekilen selfie’lerin telif hakkıyla korunmasına izin veremeyeceğine de karar vermişti.

USCO, bir yapay zeka tarafından üretilen materyali içeren eserler söz konusu olduğunda, modelin çalışmaya yaptığı katkıların "mekanik yeniden üretimin” bir sonucu olup olmadığına veya yazarın "kendi" katkılarını temsil edip etmediğine bakıyor. Mevcut kurallar, USCO'nun "bir insan yazardan herhangi bir yaratıcı girdi veya müdahale olmaksızın rastgele veya otomatik olarak bir makine veya yalnızca mekanik bir süreç tarafından üretilen çalışmaları kaydetmeyeceğini" belirtiyor.

Yorumlar
Cakir
Olmasi gereken seydi, telif hakki modeli egitene ait olmali olacaksa. Problemli kisim yapay zeka gelistikce resimlerin yapay zekaya urettirildigini ispatlamak zorlasacak, telif hakki yasalari patlayabilir.
Cevapla
NUR
Yapay zeka çok geri zekaymış babasına çekmiş
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.