Türkiye, Antarktika'da bilim üssü kuruyor!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Türkiye'nin Antarktika'da bir bilim üssü kuracağını belirtti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Düzce'de kurulacak olan Bilim ve Teknoloji Merkezi için  önerilen bölgelerde incelemelerde bulundu.

İncelemenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özlü, Türkiye'nin Antarktika'da bilim üssü kuracağını söyleyerek, Bölgede barış için bilimi öne çıkaracağız. dedi.

Bakan Özlü, Kurulması planlanan üsle ilgili çalışmalar Bilim, Sanayi ve Teknoloji, Bakanlığı'na verildi. Biz ön çalışma yaptık. Bu çalışmaya göre, Antarktika'da mevsim buradakinin tam tersi durumda. Antarktika'da yaz olduğu dönemde yani 15 Kasım- 15 Şubat orada yaz mevsimi yaşanıyor. Bu dönemde oraya bir heyet, bilim grubu göndereceğiz. İstanbul Teknik Üniversitesi'nden ve diğer üniversitelerimizden araştırmacı hocalarımızı Antarktika'ya göndereceğiz. Türkiye'nin Antarktika'da bir bilim üssü olacak. Çünkü bizden başka ülkeler de orada çalışıyor. diye ekledi.

1486228854_antartikada-bilim-ussumuz-olacak-h1486213250-7fc8e7.jpg

Piri Reis'in haritasında Antarktika'nın tam olarak gösterildiğine vurgu yapan Özlü, Antarktika Bölgesi'nin olduğu işaretleri var. Bunu da bir harita yaptırıyoruz, güzel bir harita yaptırarak Antarktika'da hak iddia eden ülkelerin belgelerinin sunulduğu müzede bu haritayı sergileyeceğiz. Biz de orada hak iddia ediyoruz çünkü en önce Antarktika denen bir yer olduğunu Piri Reis Haritası'nda işaret ediyoruz. Böyle bir yer var diye işaret ediyor. diyerek sözlerini sonlandırdı.

  YORUMLAR

  1000 - karakter kaldı.
  Yorumu gönder

  • Türkiye, Antarktika'da bilim üssü kuruyor!

   ya arkadaslar birakin allah askina. memleketteki topraklari elde tutalim yeter. kaldiki dis borc cari acik sanki azmis, vekil telefon faturalari azmis gibi birde oraya yapilacak olan bina gidecek olan malzeme ve personel masraflarini da odemek istemiyorum.

   Misafir 05 Şubat 2017 01:28 Pazar (5) (5)
  • Türkiye, Antarktika'da bilim üssü kuruyor!

   iste sizin gibilerin bu sacma sapan dusunceleri ve gereksiz beyanlari yuzunden simdiye kadar sadece anitkabirin bayrak ipini uretmisiz...

   Misafir 05 Şubat 2017 11:18 Pazar
  • Türkiye, Antarktika'da bilim üssü kuruyor!

   gercekten inanilmaz bir dusunce yanlisligi.. biri su arkadasin beynini sabunlu suyla yikasin...

   Misafir 05 Şubat 2017 23:37 Pazar
  • Türkiye, Antarktika'da bilim üssü kuruyor!

   Çok doğru bir karar çogu ülkenin orda üssü var bilimsel araştırmalar için ama bazı ülkelerde hak sahibi biziz bu kıtanın diye dursada bilmem kaç yılında ulusal anlaşma yapıldı tüm uluslarındır diye yanlışım yoksa

   Misafir 05 Şubat 2017 01:23 Pazar (3) (2)