Apple Watch SOS özelliği hayat kurtarıyor

Bir Amerikalı öğrencinin karbonmonoksit zehirlenmesinden Apple Watch'ın SOS özelliği sayesinde kurtulması, teknolojinin hayat kurtarıcı rolünü bir kez daha gözler önüne seriyor.

Apple Watch SOS özelliği hayat kurtarıyor

Apple Watch'un hayat kurtarıcı özellikleri hakkında anlatılan hikayeler artmaya devam ediyor. Bu akıllı giyilebilir cihaz, kullanıcılarının çeşitliliği kadar çeşitli hayat kurtarma hikayeleriyle ön plana çıkıyor. Bu hikayelerden en yenisi, karbon monoksit zehirlenmesi yaşayan ve AppleWatch'un SOS çağrı özelliğini kullanarak hızla yardım çağıran bir öğrenciye ait.

Delaware'de okuyan öğrenci Natalie Nasatka'nın başından geçen bu olay, CBS kanalında yayınlandı. Natalie, odasındaki arızalı ısıtıcıdan sızan, kokusuz ve tatsız olan ancak oldukça ölümcül karbon monoksit gazından zehirlenmişti. Olay sırasında evinde karbon monoksit detektörü olmayan Natalie, bilincini yitirmeye başladığında ve son derece yorgun hissettiğinde Apple Watch'undaki SOS düğmesine basarak hayatını kurtardı.

Apple Watch SOS özelliği hayat kurtarıyor

Natalie'nin gönderdiği SOS mesajı hemen yetkililer tarafından dikkate alındı ve itfaiyeciler Natalie'nin evine ulaşarak onu yatağından güvenli bir şekilde çıkardılar. Apple Watch, Natalie'nin ve birçok kurtulanın hayatını kurtarmada kritik bir rol oynadı. Aslında, hayat kurtarma hikayeleri Apple Watch'un pazarlama stratejisinin önemli bir parçası haline geldi. Apple Watch, kalp atış hızı, kan oksijen seviyesi ve daha fazlasını izleyen sağlık ve fitness takip yetenekleriyle donatılmıştır. Ayrıca, acil servislere hızlı erişim sağlayan SOS çağrı özelliği de hayati öneme sahiptir.

SOS çağrı özelliği, Apple Watch'un yan düğmesine basılı tutularak ve ardından SOS'e tıklayarak etkinleştirilebilir. Bu özellik, Apple Watch'un işletim sistemi watchOS güncellenirken bile önemini vurgulamak adına değiştirilmedi. Kullanıcıların bu özelliğe aşina olması gerektiği düşünüldüğünden, bu işlev sabit kaldı. Yakın zamanda, Apple Watch kullanan iki kişi, Apple Watch'un hayatlarını nasıl kurtardığını Apple CEO'su Tim Cook'a yazdı. Her iki kullanıcı da hikayelerini paylaştıkları için Apple'ın CEO'sundan kişisel bir e-posta aldı.