Peregrine uzay aracında aya inişi tehdit edebilecek 'anormallik' yaşanıyor

BBC'nin bildirdiğine göre Peregrine uzay aracı, planlanan aya inişini tehlikeye atabilecek bir 'anormallik' yaşadı.

Peregrine uzay aracında aya inişi tehdit edebilecek 'anormallik' yaşanıyor

Projenin arkasındaki özel şirket Astrobotic, bu anormalliğin uzay aracının güneş panellerini güneşe doğrultmasını engellediğini söylüyor. Yani araç aküsünü şarj edemiyor. Elektrik olmazsa şubat ayında yapılması planlanan Ay'a inişin iptal edilmesi gerekebilir.

Sorun, iletişim kurulduktan sonra fırlatma sonrası kontroller sırasında ortaya çıktığından, fırlatma bu sabah erken saatlerde herhangi bir aksama olmadan gerçekleşti. Fırlatmanın arkasındaki ekip, anormalliğin en olası nedeninin itiş gücündeki bir sorun olduğunu öne sürüyor. Ne yazık ki, uzay aracının pili şu anda "operasyonel olarak düşük seviyelere ulaştığından" mühendislerin sorunu gidermek ve düzeltmek için sınırlı zamanı var.

Peregrine uzay aracında aya inişi tehdit edebilecek 'anormallik' yaşanıyor

Şirket ayrıca tahrik sorununun "itici gazda kritik bir kayıp"a yol açtığını da belirtti. Astrobotic çok çeşitli arıza senaryoları planladı ve her şeyi çok geçmeden halledebilir ancak bu ihtimal her geçen dakika azalıyor. Şirket, yakıt kaybını dengelemeye çalıştığını ancak "alternatif görev profillerini" araştırdığını ve mümkün olduğu kadar çok bilim ve veriyi kurtarmaya çalıştığını söylüyor.

Peregrine'in, 50 yılı aşkın bir süredir Ay'ı ziyaret eden ilk Amerikan Ay iniş aracı olması bekleniyor. United Launch Alliance'ın yeni Vulcan Centaur roketi, aracı atmosferin dışına taşıdı. Peregrine, aya inmeyi başarırsa Dünya dışındaki herhangi bir gezegene inen ilk ticari araç olacak.