Biden'den ilginç Apple Watch çıkışı!

Tıbbi cihaz üreticisi AliveCor bugün, Başkan Biden'ın Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun (ITC) EKG özelliği nedeniyle Apple Watch'a olası bir ithalat yasağı getirebilecek kararını onayladığını duyurdu.

Biden'den ilginç Apple Watch çıkışı!

Aralık ayında ITC, Apple'ın AliveCor'un giyilebilir EKG teknolojisini ihlal ettiğine dair nihai bir karar yayınladı. Kararda ITC, EKG özellikli Apple Watch modelleri için sınırlı bir yasaklama ve durdurma kararı önerdi. Karar uygulanırsa, bu, Apple'ın EKG özelliklerine sahip Apple Watch'u ABD'ye ithal edemeyeceği anlamına gelecek.

Apple sözcüsü Hannah Smith'e göre şirket, ITC'nin kararına itiraz edecek.

Biden'ın veto kararı konuyu eskisinden bile daha tartışmalı hale getirirdi. The Hill'e göre, başkanlar genellikle ITC kararlarına müdahale etmese de, 2013'te eski Başkan Obama da ITC'nin iPhone ve iPad'lerin Samsung teknolojisini ihlal ettiğine karar vermesinin ardından benzer bir ithalat yasağını veto etmişti. Biden'ın kararından önce geçen hafta lobi faaliyetlerini artırdığı bildirilen Apple, tarihin tekerrür etmesini umuyor olabilir.

Biden'den ilginç Apple Watch çıkışı!

Biden'ın kararı, Series 4'ten Apple Watch Ultra'ya (SE'nin her iki nesli hariç) her Apple Watch'un raflardan kaldırılmak üzere olduğu anlamına gelmiyor. Apple'dan Smith, The Verge'e ITC'nin kararının şu anda gerçek bir etkisi olmadığını söyledi. Bunun nedeni, Patent Deneme ve Temyiz Kurulu'nun yakın zamanda AliveCor'un EKG teknolojisinin aslında patentlenemez olduğuna karar vermesi ve herhangi bir olası yasağın yürürlüğe girmesi için AliveCor'un bu karara yaptığı itirazı kazanması gerekmesi.

Ancak AliveCor, ITC aracılığıyla Apple Watch'a ithalat yasağı getirilmesini isteyen tek tıbbi teknoloji şirketi değil. Masimo ayrıca Apple'a nabız oksimetre patentlerinden beşini ihlal ettiği iddiasıyla dava açtı. Geçen ay, bir ITC yargıcı da Masimo'nun lehine karar verdi ve olası bir ithalat yasağının gerekli olup olmadığına mayıs ayında karar verecek. Eğer bu gerçekleşirse, bu ithalat yasağı SpO2 sensörlü tüm Apple Watch'ları etkileyecek (SE hariç Series 6 veya sonraki modelleri).

Ancak Apple Watch'ın popülaritesi ve Apple'ın kasasının büyüklüğü göz önüne alındığında, bir ithalat yasağının gerçekten gerçekleşmesi şaşırtıcı olacaktır. Bu daha çok AliveCor ve Masimo ve benzer bir yol izleyen diğer şirketlerin, Apple’ın kendi patentlerini kullanabilmesi için oldukça yüksek bir lisans ücreti kazanma çabası.