Huawei'den doktor gibi saat geliyor!

Giyilebilir teknolojiler sadece donanım özellikleri ile değil, sağlık alanında da ilerleme kayıt ediyorlar. Bu teknolojilere öncülük eden Huawei'den doktor gibi saat geliyor!

Huawei'den doktor gibi saat geliyor!

Akıllı saatler, akıllı kulaklıklar ve akıllı gözlükler; yani giyilebilir akıllı cihazlar her ne kadar donanımsal ve yazılımsal özellikleri ile öne çıkıyor gibi görünseler de alttan alta sağlık konusunda da her geçen gün gelişiyor, biz kullanıcılara daha çok şey vadediyorlar. Gelişen teknolojilere öncülük eden firmalardan birisi olan Huaweİ'den doktor gibi saat geliyor!

Huawei yetkilisi He Gang tarafından Weibo'da yayınlanan gönderiye göre, markanın tansiyon izleme özelliğine sahip ilk akıllı saatini bu yılın ikinci yarısında göreceğiz. Paylaşılan bilgilere göre, Huawei’nin yaklaşan elektrokardiyogram (EKG) izleme işlevli akıllı saati Çin'de tıbbi cihaz olarak kayda geçti ve şu anda ülke çapındaki tıbbi kurumlarda klinik denemelere tabi tutuluyor.

Huawei'nin yeni saatinde yer alacak sağlık özellikleri arasında akıllı vücut sıcaklığı ölçümü, hipertansiyon yönetimi ve koroner kalp hastalığı taraması yer alıyor. Huawei'nin EKG okuyucusu, kalp hastalığının erken belirtilerini tespit etmek için PPG ve ACC verilerini kullanacak.

Huawei'den doktor gibi saat geliyor! - Resim : 1

Ne zaman piyasaya çıkacak?

Tahminlere göre Huawei P50 serisi ile birlikte piyasaya sürülmesi beklenilen Watch 3'ün hangi işletim sistemini kullanacağı veya eSIM desteği olup olmayacağı konusunda net bir bilgi yok. Eğer cihaz HarmonyOS işletim sistemiyle gelirse cihazın bütün özelliklerinden en iyi şekilde yararlanabilmek adında bir Huawei cihaz ile kullanılması gerekebilir. Merak edenler için; Huawei Watch 3 çıkışından yakın zaman sonrasında Türkiye'de de satışa sunulacak.