Akıllı Saat

iPhone 14 serisinin trafik kazası algılama özelliği hayat kurtardı!

Apple Watch, bir can daha kurtardı! @Ezra_Black_ isimli bir Twitter kullanıcısı, iPhone 14 serisinin trafik kazası algılama özelliği sayesinde nasıl yardım ulaştığını aktardı.

iPhone 14 serisinin trafik kazası algılama özelliği hayat kurtardı!

Bilindiği üzere Apple, yakın zaman önce iPhone’lar için kaza algılama, Apple Watch’lar için ise düşme algılama özelliklerini kullanıcılarına sunmuştu. Böylelikle kullanıcıların yaşadığı herhangi bir tehlikeli durumu tespit edilerek harekete geçilmesi sağlanıyor.

iPhone 14 serisinin trafik kazası algılama özelliği hayat kurtardı!

Geçtiğimiz günlerde, Apple Watch, trafik kazası olduğunu fark ederek bir kullanıcısının daha canını kurtarmayı başardı. @Ezra_Black_ isimli bir Twitter kullanıcısı, bu durumu Twitter hesabından şu sözlerle duyurdu;

''Apple Watch Ultra'm bir çarpışma algıladı ve bu gece sarhoş bir sürücü çarptıktan sonra anında acil servisleri ve ortağımı aradı. Güvendeyim. Teşekkürler Apple.''

Trafik Kazası Algılama nedir?

iPhone 14’ünüz ciddi bir trafik kazası algılarsa acil servise bağlanmanıza ve acil durum kişilerinizi haberdar etmenize yardımcı olabilir.

Trafik Kazası Algılama nasıl çalışır?

iPhone’unuz ciddi bir trafik kazası algılarsa bir uyarı görüntüler ve vazgeçmediğiniz sürece 20 saniye sonra otomatik olarak bir acil telefon araması başlatır. Yanıt vermemeniz durumunda iPhone’unuz, acil servise bir sesli mesaj çalarak ciddi bir trafik kazası geçirdiğinizi bildirir ve onlara enlem ve boylam koordinatlarınızla yaklaşık bir arama yarıçapı verir.

Bir trafik kazası algılandığında Trafik Kazası Algılama, başka yollarla yapılan mevcut acil aramaları geçersiz kılmaz.

Hücresel bağlantının veya Wi-Fi bağlantısının olmadığı bir konumda ciddi bir trafik kazası geçirdiyseniz ve tepki vermiyorsanız iPhone, kullanılabildiği yerlerde Uydu ile Acil SOS’i kullanarak acil servis ile iletişim kurmaya çalışır.

Trafik Kazası Algılama’yı açma veya kapatma

Trafik Kazası Algılama saptanmış olarak açıktır. Ciddi bir trafik kazasından sonra Apple’dan uyarıları ve otomatik acil aramaları kapatmak için Ayarlar iPhone 14 serisinin trafik kazası algılama özelliği hayat kurtardı! - Resim : 1 > Acil SOS bölümüne gidin, sonra Ağır Trafik Kazasından Sonra Ara’yı kapatın. Aygıtınızda trafik kazalarını algılamak için kayıtlı üçüncü parti uygulamalar varsa bu uygulamalara haber verilmeye devam eder.

CarPlay’iniz veya Apple Watch’unuz varsa

iPhone’unuzda Trafik Kazası Algılama açıksa ve iPhone’unuz CarPlay aracılığıyla taşıtınıza bağlıysa Trafik Kazası Algılama özellikleri (acil servisi arama) iPhone’unuzun üzerinden geçer.

Olay sırasında Apple Watch’unuz kolunuzdaysa acil servis iPhone’unuz tarafından aranır ama Trafik Kazası Algılama özellikleri Apple Watch üzerinden yönlendirilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.