Orijinal Apple Watch serisi artık resmen “eski”

Apple'ın MacRumors tarafından görülen en son eski ürün listesine göre, Hermes ve 17.000 dolarlık 18 ayar altın Watch Edition modelleri de dahil olmak üzere Apple'ın ilk nesil Watch'ları artık resmi olarak eskimiş durumda.

Orijinal Apple Watch serisi artık resmen “eski”

Bu, ilk olarak 2015'te piyasaya sürülen "Seri 0" Saat modellerinin artık donanım servisi için uygun olmadığı ve sağlayıcıların parça sipariş edemeyeceği anlamına geliyor.

Apple'ın eski listesinin yanı sıra, dağıtımını beş yıldan fazla ancak yedi yıldan kısa bir süre önce durdurduğu ürünler için "vintage" bir liste de var. Mevcut halka açık listede (yakında güncellenmesi gereken) Seri 2 Saat yer alıyor, dolayısıyla yakında o da eski listede yer alacak.

Orijinal Apple Watch serisi artık resmen “eski”

Haber, "planlı eskitme" konusunda yeni bir tartışmayı tetikleyebilir. Apple'ın eski ve vintage sayfasına göre şirket, bir ürünün son dağıtımından sonra yalnızca beş yıl boyunca parça tedarik etmekle yükümlü (Fransa yasaları iPhone ve Mac dizüstü bilgisayarlar için bu süreyi yedi yıla çıkarıyor). Bu tür tartışmalar geçmişte değişimi teşvik etmişti; şirket, cihazın onarılabilirliği açısından rotayı değiştirmek zorunda kaldı ve yeni bir AB yasası, Apple'ı şarj/veri bağlantı noktasını Lightning'den USB-C'ye değiştirmeye zorladı.

Watch Edition ilk çıktığından beri ilgi çekici bir kasa oldu. Sıradan saatler, büyük ölçüde yıllar sonra bile zaman tutma işlevini yerine getirebildikleri için değer kazanabilirler. Ancak Watch Edition'ın maliyeti 10.000 doların üzerindeydi.