Yeni Apple Watch eşsiz bir özellikle gelecek! Peki Apple gerçekten bu teknolojiye sahip mi?

Apple'ın kan şekeri izlemeyi Apple Watch'a getirme konusundaki uzun süredir devam eden arayışı nihayet aşama kaydetmiş gibi görünüyor.

Yeni Apple Watch eşsiz bir özellikle gelecek! Peki Apple gerçekten bu teknolojiye sahip mi?

Bloomberg kaynakları, şirketin iğnesiz izleme sisteminin şu anda "kavrama aşamasında" olduğunu ve küçüldükten sonra piyasaya çıkabilecek kadar iyi olduğunu iddia ediyor. Deri altındaki glikoz konsantrasyonunu ölçmek için lazer kullanan teknoloji, daha önce masa üstü boyutundaydı, ancak bildirildiğine göre iPhone boyutunda giyilebilir bir prototipin çalıştığı noktaya kadar ilerledi.

Sistem sadece diyabetli kişilerin durumlarını izlemelerine yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda prediyabetik olan kişileri de uyaracak. Daha sonra Tip 2 (yetişkin başlangıçlı) diyabeti önleyen değişiklikler yapmak mümkün olacak.

Yeni Apple Watch eşsiz bir özellikle gelecek! Peki Apple gerçekten bu teknolojiye sahip mi?

Projenin uzun süredir geliştirildiği söyleniyor. Her şey 2010 yılında, Steve Jobs'un kan şekeri izleme şirketi olan RareLight'ı satın almasıyla başladı. Apple'ın şirketi görünüşte müstakil bir şirket olan Avolonte Health ismiyle işleterek bu çabayı gizli tuttuğu, ancak daha önce bilinmeyen bir Keşif Tasarım Grubuna (XDG) kattığı söyleniyor.

Bloomberg'e göre, bu teknolojinin gelmesi hala yıllarca uzakta. Endüstrinin piyasaya sorunsuz monitörler getirme konusunda pek parlak bir geçmişi yok. 2018'de Alphabet'in sağlık yan kuruluşu Verily, gözyaşı kullanarak glikozu takip edecek bir akıllı kontakt lens planlarını rafa kaldırdı. Başka bir deyişle, geniş kaynaklara sahip büyük markaların bile başarı garantisi yok ve Apple'ın çözümünün ne kadar isabetli olacağı da  belli değil.

Ancak bu teknolojiyi giyilebilir cihazlara getirmek için güçlü teşvikler de bulunuyor. Apple Watch sıklıkla bir sağlık cihazı olarak pazarlanıyor ve atriyal fibrilasyon belirtilerini, düşük kan oksijen seviyelerini ve (Seri 8 itibariyle) yumurtlama döngülerini tespit edebiliyor. Kesintisiz bir glikoz izleme özelliği onu diyabet hastaları için de vazgeçilmez bir araç haline getirebilir, bu teknoloji ile diyabetli kişilerin elektrot donanımlı ince bir iğneden harici bir alıcıya bilgi gönderen sürekli bir glikoz sensörü gibi cildi tahriş eden özel bir cihaza ihtiyacı ortadan kalkmış olur. Bu acısız yaklaşım, Apple Watch'a rakip akıllı saatler üzerinde bir avantaj sağlayabilir.