Yeni Apple Watch Ultra microLED ekranla gelmeyecek

Apple'ın, Watch Ultra için büyük umutlarla beklenen mikroLED ekran siparişini iptal etmesi, teknoloji dünyasında hayal kırıklığı yarattı.

Yeni Apple Watch Ultra microLED ekranla gelmeyecek

Apple'ın, Apple Watch Ultra modeli için özel olarak tasarlanmış microLED ekranlara geçiş yapma planı beklenmedik zorluklarla karşılaştı. Avusturyalı firma ams-Osram ile yapılan önemli bir microLED siparişinin iptal edildiği, Apple'ın bu teknolojiye olan ilgisinin maliyet ve tedarik sorunları nedeniyle sekteye uğradığı belirtiliyor. ams-Osram, stratejik bir projenin beklenmedik bir şekilde iptal edilmesinin ardından microLED stratejisini yeniden değerlendirmek zorunda kaldığını açıkladı. Ancak firma, bu iptalin hangi müşteri tarafından yapıldığını doğrulamaktan kaçınıyor.

Sektör analisti Ming-Chi Kuo'ya göre, Apple'ın microLED teknolojisini Apple Watch projesinde kullanma planı, bu teknolojinin yüksek üretim maliyetlerine kıyasla sunduğu avantajların yeterli olmadığı sonucuna varılmasıyla rafa kaldırıldı.

Yeni Apple Watch Ultra microLED ekranla gelmeyecek

Ancak Bloomberg'den Mark Gurman, ams-Osram'ın Apple'ın tek microLED tedarikçisi olmayabileceğini, bu nedenle Apple Watch Ultra'nın ekran yükseltmesinin hala masada olabileceğini öne sürüyor.

Apple'ın microLED ekranlara olan ilgisi, bu teknolojinin daha parlak ve enerji verimli ekranlar sunma potansiyeline dayanıyor. Daha önceki söylentiler, Apple'ın microLED teknolojisini öncelikle Apple Watch'ta kullanmaya başlayacağını ve zamanla iPad, iPhone ve MacBook'lara da genişleteceğini işaret ediyordu. Ancak şu an için microLED ekranlı Apple Watch Ultra'nın geleceği belirsizliğini koruyor. Bu durumun geçici bir aksaklık mı yoksa Apple'ın stratejisinde büyük bir değişiklik mi olduğu zamanla netlik kazanacak.