Basın bülteni

Bitcoin firmaları çok büyük zararda: Bitcoin şirketlerinin sermayeleri erimeye başladı!

Büyük Bitcoin Buhranı (BBB) tüm yatırımcıları ve şirketleri çok derinden sarstı. Dünya genelinde birçok büyük şirket zarardan kurtulabilmek için sermayelerini satmaya başladı. İşte detaylar...

Bitcoin firmaları çok büyük zararda: Bitcoin şirketlerinin sermayeleri erimeye başladı!

Bitcoin madenciliği krizi, kripto para fiyatlarının çöküşü nedeniyle son çeyrekte büyük kayıplar yaşadı. Büyük Bitcoin Buhranı diyebileceğimiz bu etki, bazı şirketlerin kripto paralarını, madencilik teçhizatlarını, sermayelerini ve hatta işletme giderlerini ödemek ve ayakta kalabilmek için kredi çekmelerine neden oldu.

Bloomberg raporuna göre, ABD borsasında işlem gören en büyük üç Bitcoin madencilik şirketi, ikinci çeyrekte 1 milyar doların üzerinde kayıplar yaşadı. Firmalar, geçtiğimiz aylarda kripto para fiyatlarındaki büyük düşüş nedeniyle varlıklarının değerlerini bildirmek zorunda kalmışlardı.

Bitcoin kan ağlamaya devam ediyor

Bitcoin'in değeri 30 Haziran'da sona eren üç aylık bazda yaklaşık yüzde 60 düşerek 45.000 dolardan 20.000 doların altına düşmüştü. GPU madenciliği yapılabilen Ethereum ise aynı dönemde değerinin üçte ikisini kaybederken, diğer kripto para birimlerinin fiyatları ise daha da düştü.

Core Scientific, Marathon Digital Holdings ve Riot Blockchain, son çeyrekte sırasıyla 862 milyon dolar, 192 milyon dolar ve 366 milyon dolar net zarar bildirdiler. Bitfarms ve Greenidge Generation Holdings gibi diğer kripto madenciliği şirketleri de çok büyük zararlar ettiler.

Bitcoin'nin iflası devam ediyor: Dev şirketlerin sermayeleri erimeye devam ediyor!

Madenciler, Bitcoin varlıklarının yenilerini üretmekten daha çok bir oranda satmaya başlıyorlar. Haziran ayı, bu yılki en yüksek Bitcoin satışını gördü ve en iyi madencilik şirketi 14.600 kripto parasını sattı. Firma bu süreçte yalnızca 3.900 Bitcoin üretmişti. Haziran ayında Core Scientific, işletme maliyetlerini ve fon genişlemesini karşılamak için varlıklarının neredeyse yüzde 80'ini satarken, Bitfarms madeni paralarının neredeyse yarısını sattı. Temmuz ayında, 6.200 kripto para satılırken, ikinci en yüksek satış ayı olduğu için eğilimin üçüncü çeyreğe kadar devam etmesi bekleniyor.

Şirketler ayrıca ayakta kalabilmek için madencilik sermayelerini satıyor ve kredi çekiyorlar. Marathon Digital'in 100 milyon dolarlık ek bir vadeli kredi aldığı ve 58 milyon dolar daha toplamak için madencilik ekipmanlarını sattığı iddia ediliyor. Bu arada Core Scientific, bir özel sermaye şirketiyle 100 milyon dolarlık hisse senedi satın alma anlaşması yapacak.

Kripto endüstrisinde ikinci çeyrekte büyük kayıplar veren sadece madenciler değildi. İşlem hacmi bakımından ABD'nin en büyük kripto para borsası olan Coinbase, yaklaşık 1,1 milyar dolar kaybetti. Şirket, Haziran ayında 1.000'den fazla çalışanını işten çıkarırken, CEO'su uzun bir kripto kışının bizleri beklediğini söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.