Güncel

Microsoft'un birçok sorunu çözen Windows 11 22H2 güncellemesinin tarihi belli oldu!

Microsoft, Windows 11'i piyasaya sürerken belki çok iyi olacağını düşünmüştü ancak firma beklemediği sorunlarla karşılaştı. Microsoft birçok sorunu yayınladığı güncellemelerle çözmüş olsa da işletim sistemini yine de kararlı hale getiremedi. Ancak yakında 22H2 güncellemesi geliyor.

Microsoft'un birçok sorunu çözen Windows 11 22H2 güncellemesinin tarihi belli oldu!

Microsoft'un bir sonraki büyük Windows 11 güncellemesi bu yılın ikinci yarısında çıkması bekleniyor. Şu an Insider sürümlerinde test edilmekte olan birkaç yeni özellik ve değişiklikle birlikte 22H2 sürümü artık çok yakında gelecek.

Başlat Menüsü, Görev Yöneticisi ve Görev Çubuğu gibi bazı Windows bileşenleri 22H2 sürümüyle faydalı iyileştirmeler alacak şekilde ayarlanmış olsa da Microsoft'un bu yıl içinde "Moments" özelliğinin bir parçası olarak diğer geliştirmeleri de sunması bekleniyor.

Windows 11 baştan aşağı yenileniyor

Windows 11 için yayınlanacak ilk büyük özellik güncellemesi görünüşe göre önümüzdeki ay geliyor. Zac Bowden'a göre, neredeyse bir düzine kayda değer ekleme ve değişiklik sunulacak, bunlara pek çok Windows geliştirmeleri ve hata düzeltmeleri de eşlik edecek.

Başlat Menüsü ve Görev Çubuğu gibi bazı alanlarda Microsoft, nihayet Windows 11'i Windows 10 deneyimiyle aynı seviyeye getirecek. Örneğin, 22H2 güncellemesi, kullanıcıların Başlat Menüsü'nde uygulama klasörleri oluşturmasına ve ayrıca bazı ek esneklik için sabitlenmiş uygulama sayısını ayarlamalarına izin verecek.

Windows 11'e çağ atlatacak 22H2 güncellemesi yakında geliyor!

Windows 11'in Dosya gezginine gelecek olan sekmeler özelliği ve başlangıca gelecek olan özellikleri gösteren görsel

Bu arada Görev Çubuğu, en sonunda eskiden de var olan dosyayı sürükle ve bırak özelliği için destek alacak. Bu özelliklerden bazıları, birkaç ay önce piyasaya sürülen Windows 11 Insider yapılarında sunulmuştu, ancak yakında genel kullanıma sunulacak.

Bu yılın başlarında gördüğümüz yeniden tasarlanmış ve sekmesiz Görev Yöneticisi de bu sürümde birlikte geliyor. Bu arada, Ayarlar uygulaması, Hesaplar altında bir Microsoft Hesabı sayfası ve evdeki cihazlarınızı yönetmek için özel bir web uygulamasına sahip bir Aile Güvenliği bölümü de dahil olmak üzere birkaç ek sayfa kazanacak.

Windows Dosya Gezgini'ne gelince, 22H2 özellik güncellemesiyle, güncellenmiş bir kenar çubuğu gezinme kullanıcı arabirimi, daha zengin OneDrive entegrasyonu ve Hızlı Erişim altında dosyaları sabitleme özelliği getirecektir.

Ancak, Dosya Gezgini'nin çok beklenen sekmeli arayüzünün bu sürüme dahil edilmesi pek mümkün görünmüyor. Bu özellik yıl sonunda Microsoft'un "Anlar (Moments)" özelliğinin bir parçası olarak gelecek. Takvim girişi oluşturma, iletişim bilgilerini saklama gibi işlemleri gerçekleştirmek için tarih/telefon numarası kopyalarken küçük bir dizi seçeneği görüntüleyen kullanışlı yeni bir özellik olan "Önerilen Eylemleri" de Windows 11'e getirmesi bekleniyor.

22H2 güncellemesi ayrıca Windows 11'e küçük yaşam kalitesi iyileştirmeleri de getirecek. Tablet modu için yeni hareketler, kullanıcıların bir uygulamayı üç parmakla kaydırmasıyla simge durumuna küçültmelerine veya üç parmağı sola/sağa kaydırarak uygulamalar arasında geçiş yapmalarına olanak tanıyacak. Başlat Menüsüne alttan yukarı kaydırma ile erişilebilecek, sağ köşeden kaydırma ise Hızlı Ayarlar'ı açmanızı sağlayacak. Bu eylemlerin, daha fazla dokunma duyarlılığı için akıcı animasyonlara sahip olduğu söyleniyor.

Ayrıca, Windows Kabuğu minimalist, yuvarlak köşeli, hacim ve parlaklık için biraz tartışmalı donanım göstergeleri de dahil olmak üzere, işletim sisteminin daha fazla alanında modern arayüzler için eski UI/menüleri de aşamalı olarak kaldırılacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.