Basın bülteni

Ev Tipi Espresso Makinesi Nasıl Kullanılır?

Evinde kolayca hazırlanmış, lezzetine doyum olmayan espressoları ve espresso bazlı kahveleri içmeyi kim istemez ki?

Ev Tipi Espresso Makinesi Nasıl Kullanılır?

Tam da bu sebeple ev tipi espresso makinesi aldıysanız veya almayı düşünüyorsanız ama makineyi nasıl kullanacağınızdan emin değilseniz doğru yerdesiniz! Espresso makinesini nasıl kullanacağınızı, onunla nasıl espresso ve sütlü kahve yapacağınızı adım adım anlattık. Siz de yönlendirmeleri takip ederek ev tipi espresso makinenizi kolayca kullanabilirsiniz. Ama öncesinde espressonun ne olduğuna kısaca bakalım!

Espresso Nedir?

Güney Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada sevilerek tüketilen espresso, hızlı bir demleme yöntemiyle hazırlanan kahve türüdür. Küçük porsiyonlarda servis edilmesine rağmen son derece güçlü ve zengin bir aromaya sahip olmasıyla kahve severlerin vazgeçilmezleri arasında yer alır.

Espresso yapımında kullanılan çekirdeklerin koyu kavrulmuş olması gerekir ve bu çekirdekler çok ince bir şekilde öğütülür. Shotlar hâlinde sunulan espresso, basınçlı sıcak suyun incecik kahve çekirdeklerinin arasından akıp geçmesiyle demlenir. Bunun için de espresso potu veya espresso makineleri kullanılır.

Espresso kullanarak birçok farklı kahve çeşidi hazırlayabilirsiniz. Örneğin, espresso ile sıcak suyu karıştırarak Americano yapabilirsiniz. Espresso ile sütü farklı oranlarda karıştırarak ve bazılarına ek olarak aroma ekleyerek flat white, latte, macchiato, cappuccino ve mocha gibi espresso bazlı içecekler hazırlayabilirsiniz.

Ev Tipi Espresso Makinesi ile Kahve Nasıl Hazırlanır?

Ev tipi espresso makineleri, yaşam alanınızda espresso ve espresso bazlı kahveler hazırlamak için oldukça pratik bir ekipman. Şimdi size bu makineleri nasıl kullanabileceğinizi adım adım anlatacağız:

1. Su Tankını Doldurun

Makinenizde bulunan su haznesini çıkarın ve belirtilen maksimum seviyeye kadar su ile doldurun. Ardından hazneyi tekrar yerine takın. Eğer espresso makinenizde su filtreleme özelliği yoksa kireçli su makineye zarar verebilir. Dolayısıyla uzun ömürlü kullanım için filtrelenmiş su kullanmanız gerekir.

Ev Tipi Espresso Makinesi Nasıl Kullanılır? - Resim : 1

2. Kahve Haznesini Doldurun

Eğer ev tipi espresso makinenizin kahve çekirdeği öğütme özelliği varsa bu ekipman sayesinde kahveyi istediğiniz derecede öğütmeniz mümkün. Makinenizin böyle bir işlevi yoksa öğütücü yardımıyla çekirdekleri toz hâline getirebilir ya da öğütülmüş kahve alabilirsiniz. Bu noktada iki alternatiften de kısaca bahsetmek istiyoruz:

  • Öğütme işlevi varsa kahve çekirdeklerini öğütme haznesine koyun. Ardından çekirdekleri çok ince olacak şekilde öğütün. Bu aşamadan sonra kahveyi çıkartıp ayrı bir hazneye eklemeniz gerekmeyecek.
  • Öğütme işlevi yoksa öğütülmüş kahveyi, kahve haznesine koymanız yeterli olacak. Bu noktada kahvenin taze olması gerektiğinin altını çizelim.

3. Makineyi Çalıştırın

Ev tipi espresso makinenizin su tankını ve kahve haznesini doldurduktan sonra artık kahvenizi hazırlayabilirsiniz. Bunun için kahve çıkışının altına kupanızı ya da fincanınızı yerleştirdikten sonra makinenin açma/kapama düğmesine basmanız yeterli olacak. Eğer makinenizde single shot ve double shot tuşları varsa içmek istediğiniz kahve miktarına göre seçiminizi yapmayı unutmayın.

Ev Tipi Espresso Makinesi ile Sütlü Kahve Hazırlama

Eğer ev tipi espresso makineniz ile sütlü kahve hazırlamak istiyorsanız ve makinenizin böyle bir işlevi varsa işiniz çok kolay. Bir sürahiyi veya bardağı sütle doldurduktan sonra buhar modunu seçin ve buhar çubuğunun ucunu sütün içine ya da köpük oluşturmak için yüzeyin hemen altına yerleştirin. Ardından süt köpüğü ayarını seçin ve makineyi çalıştırın. Isınan ve köpüren sütü kahve fincanına döktükten sonra fincanı kahve çıkışının altına yerleştirin. Sonrasında tekrar makineyi kullanarak espressonuzu hazırlayın. Espresso, sütle buluştuğunda kahveniz hazır olacak!

Makinenizin sütlü kahve hazırlama fonksiyonu bulunmuyorsa üzülmenize gerek yok. Bir yandan espresso makineniz ile kahvenizi hazırlarken diğer yandan da sütü ısıtıp köpürtün. Sonrasında kahve bardağına önce sütü, ardından espressoyu eklemelisiniz. İşte, bu kadar kolay!

Siz de ev tipi espresso makineleri ile lezzetine doyum olmayan kahveler hazırlamak istiyorsanız Tchibo’nun web sitesini ziyaret edebilir, espresso makinesi fiyatlarını öğrenebilirsiniz. Tchibo’nun size uygun, tam otomatik espresso kahve makinesini hemen satın alabilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.