Huawei'nin ardından Ar-Ge merkezlerine destek devam ediyor!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile birlikte İstanbul'da bulunan Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi'ni ziyaret etti.

Huawei'nin ardından Ar-Ge merkezlerine destek devam ediyor!

Huawei Türkiye Genel Müdürü Jing Li, ziyaret esnasında Bakan Varank'ı, Ar-Ge Merkezi'nin yakın zamanda geliştirdiği yeni teknolojiler hakkında bilgilendirdi. Jing Li ve Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi yöneticileri Bakan Varank'a ayrıca, Huawei Türkiye'nin iş gündemi, 5GtoB (iş yaşamına yönelik 5G çözümleri) kullanım senaryoları, Huawei bulut hizmetlerinin Türkiye lansmanı, Ar-Ge Merkezi'nin bilişim ekosistemine yönelik geliştirme çalışmaları ve şirketin sosyal sorumluluk projeleri hakkında bilgi verdi.

Huawei Türkiye, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi ziyaretine, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da eşlik etti. Ziyaretin ve Ar-Ge Merkezi turunun ev sahipliğini ise Huawei Türkiye Genel Müdürü Jing Li yaptı.

Ziyaret esnasında Bakan Varank’a sunumu gerçekleştirilen ürünler arasında; Huawei Ar-Ge Merkezi tarafından geliştirilen; dünyada yüksek kullanıma ulaşan Petal Harita ve Arama Uygulaması, çevrimiçi iş görüşmesi ve işe alım platformu Talent Interview, iş sağlığı ve güvenliği için yapay zeka destekli WeSight Uygulaması, VR ile güçlendirilmiş sanal emlak uygulaması ve uçtan uca bir test otomasyon çözümü olan Supreme Test yer aldı.

Bakan Varank, Huawei'in Konya Büyükşehir Belediyesi için yerel bir iş ortağı tarafından hayata geçirilen akıllı ulaşım projesi ile ilgili sunum esnasında, Konya Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'ı arayarak, projenin sağladığı faydalar hakkında bilgi aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Altay, projenin Konya tramvay hattında 8 kavşakta uygulandığını ve akıllı sinyalizasyon ile ortalama yolculuk süresinin 59 dakikadan 42 dakikaya ineceğini aktardı. Huawei projedeki yerel iş ortaklığıyla Avrupa’daki bir başka ülkede benzer bir akıllı ulaşım projesi ihalesini de kazandı.

Bakan Varank, ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, “Huawei Türkiye, ülkemizde yaklaşık 20 yıldır faaliyet gösteren, telekom altyapısı açısından güçlü bir şirket. Aynı zamanda Ar-Ge yatırımı yapan lider şirketlerden biri konumunda. Kadrosundaki 900 mühendis ile sadece iç piyasaya çözüm üretmekle kalmıyor, yurt dışına da bilişim çözümleri ihraç ediyor ki bu da bakanlığımız açısından oldukça önemli. Yaptığımız görüşmelerde ayrıca, şirket yönetimi Türkiye'deki operasyonlarını artıracaklarını da söylediler. Kısa süre önce Bilişim Vadisi'ni ziyaret ettim. Birçok küresel şirketin orada ofis açtığını görmek beni memnun etti. Huawei örneğinde olduğu gibi, Türkiye'de Ar-Ge yatırımı yapan tüm firmalara desteğimiz devam edecek” dedi.

Toplantıya Huawei'in, Çin'in Şenzen kentindeki genel merkezinden, çevrimiçi olarak bağlanan bir uzman ise Bakan Varank’a, uzaktan bağlantı teknolojisiyle canlı bir 5G turu yaptırdı. Huawei Sergi Salonu’ndan gerçekleştirilen sunumda, “5G ile üretim”, “5G ile liman ve havalimanı hizmetleri” ve “5G ile sağlık hizmetleri” gibi farklı dikey sektörlerde, 5G’nin endüstriyel kullanımına yönelik somut örnekler paylaşıldı.

Huawei Türkiye Genel Müdürü Jing Li, sunum esnasında yaptığı değerlendirmede şunları söyledi; “11 yılı aşkın bir süredir kesintisiz olarak sürdürdüğümüz yatırımların ardından, bugün 184 milyon dolarlık yatırıma ulaşan Ar-Ge merkezimiz, Huawei'in Çin dışındaki en büyük ikinci Ar-Ge Merkezi haline geldi. Burada görev alan 900 Türk mühendis hem yurtiçi hem de yurtdışı pazarlar için geliştirdikleri çözümlerle, bu alanda bizleri gururlandırmaya devam ediyor. Türkiye Ar-Ge merkezimiz, kurulduğu günden bu yana, 5.000'den fazla yetenekli yazılımcı ve mühendisi, Türkiye bilişim ekosistemine kazandırdı.”

Huawei kısa süre önce, HUAWEI CLOUD bulut bilişim hizmetini Türkiye’de de başlattı. Jing Li, bu konuyla ilgili olarak; “HUAWEI CLOUD ile Türkiye'deki stratejik yatırımlarımıza devam ederken şirketlere; istikrarlı, güvenilir ve sürdürülebilir bir bulut platformu sağlamak için ekosistemdeki yerel ve küresel iş ortaklarıyla birlikte çalışıyoruz. Geliştirdiğimiz yüksek performanslı bilişim ve ağ ürünleri ile dünyanın dört bir yanında yüksek hızlı internet ağları inşa ettik. Bugün de Huawei bulut bilişim sistemleriyle, Türkiye'deki müşterilerimiz için düşük gecikme süreleriyle, uygun maliyetli bulut hizmetleri sağlıyoruz” dedi.

2002 yılında Türkiye'deki faaliyetlerine başlayan Huawei Türkiye, önümüzdeki yıl Türkiye'deki 20. yılını kutlamaya hazırlanıyor. Şirketin bu vesileyle yerel bilişim ekosisteminin gelişimini daha fazla desteklemek üzere, bir dizi etkinlik gerçekleştirmesi bekleniyor.