Basın bülteni

İçerik keşfetme derdimize yerli çözüm; Movynator!

Movynator, kullanıcılarının içerik keşfetme olanaklarını iyileştirmeyi amaçlayan, ücretsiz ve yerli bir girişimcilik projesi. İşte detaylar.

İçerik keşfetme derdimize yerli çözüm; Movynator!

Movynator, içerik keşfetme olanaklarını iyileştirmeyi amaçlayan, yerli ve ücretsiz bir uygulama. Şu an için web sitesi ve Android uygulaması mevcut. Hem web sitesi hem de mobil uygulaması Türkçe ve İngilizce dillerini destekliyor. Henüz ilk aşamadayken, kafa karışıklığı yaratmaması adına açıklamakta fayda var; Movynator projenin adı, Movy ise bu projede adı geçen, bize önerilerde bulunan bir robot. Geliştirici ekip gerek web sitesinde gerek mobil uygulamasında Movy ismini bolca kullanıyor. Movynator’ın temel prensibi, kullanıcıların beğendikleri içeriklere benzer içerikler önermesi.

movy

İçerik önerme işlemini yaparken özel algoritmalar kullandığını ve Internet
üzerindeki diğer sitelerden farklılaştığını belirten Movynator projesinin güncel durumunu ve sunduğu fırsatları inceleyelim. Movynator projesi şu anda ilk aşamasını başarıyla tamamlamış durumda ve filmler için öneriler gerçekleştiriyor.

Günümüzde büyük projelerini aşamalara bölünmesi ve bu aşamaların sıra sıra geliştirilmesi en çok kullanılan ve kabul gören yöntemlerden biri. Bu sayede geliştiriciler hem kullanıcılardan projeleri hakkında olumlu ve/veya olumsuz dönüşler alıyorlar. Hem de kullanıcılarının finansal desteklerinden yararlanıyorlar. Movynator ilk aşamada bizlere en temel fonksiyonlarını
başarı ile sunuyor.

Bu temel fonksiyonlar:

Keşfet:
Öncesinde izleyip beğendiğiniz bir filmi Movy’nin arama kutusuna yazıp işlemi başlatıyorsunuz ve Movy beğenebileceğiniz 25 filmi sizlere sunuyor. Bu aşamada belirtmemizde fayda var; geliştirici ekip diğer bütün öneri web sitelerinden ve araçlarından farklı bir yol izlendiğinden bahsediyor. Diğer öneri web siteleri ve araçları, seçtiğiniz filmin neredeyse birebir benzerlerini sunarak aslında size çok da birkatkı sağlamıyor. Siz önerilen filmleri de muhtemelen çoktan izlemiş oluyorsunuz. Movynator’ın geliştirici ekibi, bu problemi aşabilmek adına birden fazla karmaşık algoritma kullanıyor. Bu algoritmalar sayesinde Movy, örneğin, Inception (Başlangıç) filmini seçen bir kullanıcıya sadece Shutter Island (Zindan Adası) filmini önermekle kalmıyor. “Inception filmini beğenen bir kişi, gizem filmi izlemeyi sever mi?”, “Gizem filmi izlemeyi severse hangi gizem filmlerini sever?” sorularını sorup, cevap olarak El cuerpo (The Body, Ceset) filmini de başarıyla önerebiliyor.

Öneriler: Bu kısım geliştirici ekibin bizler için önerisi diyebiliriz. İzleyip beğendikleri filmleri Movy aracılığı ile bizlere aktarmış oluyorlar.

Günlük Rastgele Filmler:
Movy her gün saat 00:00’da o gün için 3 adet filmi rastgele şekilde seçiyor. Geliştirici ekip, bu rastgele seçimlerin bile özel algoritmalar aracılığı ile yapıldığını, Movy’nin belirlenen standartların altına inmediğini belirtmekte.

Haftalık Rastgele Filmler:
Movy her pazar günü saat 00:00’da o hafta için 3 adet filmi rastgele şekilde seçiyor. Günlük rastgele seçilen filmlerde olduğu gibi, haftalık rastgele seçimlerde de özel algoritmalar ve standartlar mevcut.Movynator’ı rakiplerinden ayıran sadece kullandığı algoritmaları değil. Öneri araçları filmlerin sadece isimlerini veriyor bizlere. Sonrasında IMDb gibi dış kaynaklardan filmin özetine veya başrol
oyuncularına bakmak durumunda kalıyoruz. Movynator bu noktada kullanıcısını kendi bünyesinde tutmayı başarıyor. Sistemdeki her filmin, kısa ve uzun hikâye özetine, posterine, yaş sınırına, oynatma süresine, türüne, vizyon tarihine, yazarlarına, yönetmenlerine ve başrol oyuncularına erişmek mümkün. Belirtmekte fayda var; Movynator Türkçe dilini tamamen desteklese de filmlerin hikâye özetleri şu an için İngilizce. Internet ortamında çoğu kaynağın İngilizce veri sağladığını düşünürsek, ilk aşamalarında olan bir proje için kabul edilebilir bir durum. Geliştirici ekip, gerekli finansal kaynak sağlandığında tüm kısa ve uzun özetlerin Türkçe’ye çevrileceğini belirtmekte.

Toparlamak gerekirse, Movynator, kullanıcılarına içerik keşfetmek için yenilikçi bir platform sunmayı hedefleyen, kullanması ücretsiz ve yerli bir girişimcilik projesi. İlk aşamasını başarıyla tamamlayan proje, vaat ettiklerini başarıyla gerçekleştiriyor.  Elbette film gibi öznel ve kişinin kendi zevkine bağlı konularda öneri sistemlerinin 100% kişiye uygun sonuçlar vermesini bekleyemeyiz. Fakat Movynator’ın algoritmaları bu konuda kullanıcıyı tatmin edecek seviyede başarılı diyebiliriz. Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.