Lego, meteor tozundan tuğlalar yaptı ve seçili mağazalarda sergiliyor

Lego, uzaydan gelen meteor tozlarını kullanarak özel tuğlalar üretti. Bu eşsiz tuğlalar şimdi belirli mağazalarda sergilenecek ve ziyaretçilere ilham kaynağı olacak.

Lego, meteor tozundan tuğlalar yaptı ve seçili mağazalarda sergiliyor

Lego, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile iş birliği yaparak meteor tozundan Lego tuğlaları üretti. Astronotların uzayda karşılaştıkları bu malzeme, artık belirli Lego mağazalarında sergileniyor. Bu tuğlalar, 20 Eylül'e kadar birçok Lego mağazasında, özellikle Manhattan'daki 5. Cadde şubesinde görülebilecek.

Bu proje sadece eğlence amaçlı değil. Ay yüzeyindeki tozlardan yapılacak yapılarla ilgili bir konseptin kanıtı. Ay'a inşaat malzemelerini Dünya'dan taşımak yerine, Ay'daki mevcut malzemelerden yapılar inşa etmek, büyük bir devrim olurdu.

Ay'ın yüzeyinde "ay regoliti" olarak bilinen bir kaya ve mineral tabakası bulunuyor. İlk uzay kolonilerimizin inşasında bu regoliti kullanmak uzun zamandır düşünülüyor. Bu malzeme kolayca erişilebilir ve çeşitli yöntemlerle inşaat malzemesine dönüştürülebilir. Sonuçta, insanlar binlerce yıldır toprak ve kumdan yapılar inşa ediyor. Ancak Dünya'da fazla ay regoliti bulunmuyor. ESA bilim insanları, çok eski bir meteoriti öğüterek kendi regoliti üretti. Bu meteorit tozunu kullanarak Lego parçalarını 3D yazıcıyla ürettiler. Bu parçalar, normal Lego tuğlaları gibi birbirine geçebiliyor, ancak sadece uzay grisi renginde mevcut.

ESA Bilim Sorumlusu Aidan Cowley, "Ay'da bir yapı inşa edilmedi, bu yüzden uzay tuğlalarıyla çeşitli tasarım ve inşa tekniklerini denemek esneklik sağladı. Hem eğlenceli hem de bu tekniklerin sınırlarını bilimsel olarak anlamak açısından faydalı oldu" dedi.

İnsanlık, ilk gerçek ay üssüne her zamankinden daha yakın. NASA, İtalyan Uzay Ajansı ve Thales Alenia Space Corporation ile iş birliği yaparak 2030'lu yıllarda Ay'da kalıcı bir insan yerleşimi kurmayı planlıyor. Ay habitatları için yapılan son tasarımlar, mobil evlere benzeyen yapılardan şişirilebilir köylere kadar çeşitlilik gösteriyor.

Lego, meteor tozundan tuğlalar yaptı ve seçili mağazalarda sergiliyor - Resim : 1